Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Krótka historia starożytnych cywilizacji

Autorzy: , dodano Środa, 20 stycznia 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Krótka historia starożytnych cywilizacji"
oprac. Zuzanna Szelińska
ilustr. Diana Karpowicz
Zuzu Toys, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Z ogromną przyjemnością i niesłabnącą nadzieją otwieram każdy nowy picturebook non fiction, który pojawia się na skromnym nadal rynku polskiej książki dziecięcej. Obserwując własne dzieci, które jako pewne źródło wszelkiej informacji nauczyły się traktować Wikipedię, z tym większym zapałem gromadzę niebanalne i mądre książki „na temat”. Z uporem maniaka zachęcam do szukania informacji na półkach, a nie w komputerze, mimo że niektórzy widzą w tym już objaw starczego przywiązania do przebrzmiałej dawno epoki.

„Krótka historia starożytnych cywilizacji” zawiera osiem plansz tematycznych przedstawiających życie codzienne w różnych rejonach starożytnego świata: od Wysp Brytyjskich po Daleki Wschód. Bohaterami książki są przede wszystkim ludzie i ich zajęcia. Duże, ale nieprzeładowane szczegółami ilustracje, oddają klimat swoich czasów, rzucając światło na charakterystyczne elementy każdej kultury. Z całą pewnością jest to książka do oglądania, chociaż nie przez długie godziny. Kilka lakonicznych podpisów niewiele powie tym dzieciom, które będą gotowe samodzielnie ją odkrywać. „Krótka historia...” wymaga starszego opowiadacza. Być może taki właśnie był zamysł autorek, żeby była to książka do wspólnego czytania, czego możliwym potwierdzeniem jest, dostępny do ściągnięcia na stronie internetowej wydawcy, przewodnik dla rodzica, zawierający charakterystykę poszczególnych kultur. Ten niespotykany dotąd zabieg zaskoczył mnie i skłonił do zastanowienia, dlaczego załącznik nie stał się jednak integralnym elementem książki. Przecież ten, kto za lat kilka lub kilkanaście wróci do „Krótkiej historii”, będzie zmuszony na własną rękę szukać potrzebnych informacji. A sama książka, czy została pomyślana jako kompletne dzieło, jeżeli nie zaspokaja ciekawości czytelnika w sposób wystarczający? Czy jest pełnowartościowym narzędziem do misji, jaka została jej powierzona?

Biorę mimo wszystko za dobrą monetę pomysł na książkę do wspólnej lektury. Ale marzy mi się, żeby była ona nie tylko ilustracją do opowieści, otwarciem tematu i zbiorem inspiracji, lecz historią całościową, choćby krótką, jednak pełną treści, która nie wymaga pliku ściągniętego z Internetu lub dobrze zorientowanego w temacie rodzica. „Krótka historia” sprawia wrażenie książki z dużą ambicją, która pretenduje do bycia dobrą książką edukacyjną. Potencjalnie zawiera w sobie ciekawe informacje i interesujące ciekawostki, jednak nie ma w sobie klucza, który otworzyłby ją dla wszystkich. Dlatego raczej nie odeślę do niej dzieci po samodzielne zdobywanie wiedzy. Szkoda. Tak niewiele brakowało.

Zosia Gwardyś

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik