Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wiola i Broklyn

Autorzy: , dodano Wtorek, 26 stycznia 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Wiola i Broklyn"
Elżbieta Pałasz
ilustr. Piotr Rychel
Wydawnictwo Bajka, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wiola i Broklyn, a właściwie księżniczka Wiola z Królestwa Wieczornych Mgieł i książę Bronisław Klawesyn z sąsiedniego królestwa, to główni bohaterowie recenzowanej książki. Widzimy ich zresztą na okładce, wczepionych w ramiona tajemniczego wojownika. Już w trzecim rozdziale dowiadujemy się, kim jest owa postać. To Sokolnik, który samotnie przemierza świat w poszukiwaniu wróżek. A kiedy taką spotka, bynajmniej nie wita się z nią uprzejmie. Wróżki rozdzieliły go niegdyś z ukochaną, dlatego dokucza im, jak potrafi. Ale w gruncie rzeczy to dość poczciwy kawaler. Wróćmy jednak do Wioli i Broklyna.

Mali książęta prowadzą dość nudne życie w swoich zamczyskach – lekcje fechtunku, nauka unguskiego, dobrych manier i tym podobne, do czasu Balu Jedności. Organizują go rodzice Wioli, a bywalcami przyjęcia są przedstawiciele wszystkich krain, które kiedyś tworzyły Ungarię. Właściwie to Wiola i Broklyn się na tym balu dopiero poznają, wcześniej rodzice chronią ich przed rówieśnikami i szerokim światem. Od razu jednak przypadają sobie do gustu. Bawią się i wygłupiają się zupełnie tak jak współcześni dziesięciolatkowie.

Właśnie w momencie, gdy dzieci nurkują pod stół, na przyjęcie wkracza nieznana im wróżka. Od razu skupia na sobie wzrok wszystkich gości, bo wygląda dostojnie, ale i przerażająco. Gdy zaczyna przemawiać, dzieciom cierpnie ze strachu skóra. Ale na tym nie koniec – wróżka rzuca czar, który powoduje, że zebrani kamienieją. Żyją, ale nie mogą się ruszyć. Na szczęście Wiola i Broklyn, a także pies Ujadacz jakimś cudem nie zostają zaklęci w kamień. Po chwili, mimo rozpaczy i przygnębienia, postanawiają działać. Czy uda się im uratować rodziców? Jaki będzie miał w tym udział Sokolnik, Wróżka Chrzestna i niejaki Dyrdymał?

Książka Elżbiety Pałasz, zilustrowana przez Piotra Rychela, nosi wszelkie znamiona baśni. Roi się w niej od postaci magicznych: wróżek, krasnali, smoków, co rusz ingerujących w przebieg realnych zdarzeń. Głównymi bohaterami „Wioli i Broklyna” są bliżej nieokreślone dzieci, z którymi mali czytelnicy mogą się łatwo utożsamić, w końcu dla każdego lub prawie każdego rodzica ich syn lub córka to mali książęta. Poza tym fabuła, dosyć schematyczna, skoncentrowana jest wokół walki dobra ze złem, aczkolwiek granica między rzeczonymi kategoriami nie jest tak wyraźnie jak w klasycznych baśniach zarysowana.

Trzeba jednak dodać, że jest to baśń uwspółcześniona w swojej formie i treści. Pojawiają się w niej i policjant i szeryf, a także zabawy i gry znane dzisiejszym czytelnikom: układanki 3D. Co więcej baśń autorki opowiadań i wierszy do „Świerszczyka” odsączona jest z charakterystycznego dla rzeczonego gatunku okrucieństwa – smok pokonany zostaje zupełnie bezkrwawo. Jest też opatrzona licznymi przypisami oraz komentarzami odautorskimi. Nietypowy jest również wątek kronikarski krasnala Dyrdymała, który to krasnal, jak się okazuje, sprawuje patronat medialny nad książką. Nietuzinkowa, niebaśniowa jest także rekomendacja wydawnictwa na czwartej stronie okładki, ze względu na pomieszanie stylów: literackiego z publicystycznym.

Nie wiem, czy po lekturze „Wioli i Broklyna” zrozumiecie ustrój polityczny państwa wróżek, a także poznacie skuteczne metody walki z przestępczością, jak pragnąłby wydawca. Mam jednak nadzieję, że będziecie się nieźle bawić, czytając tę książkę.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Lato Adeli
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic