Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kochane Zoo

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 13 lipca 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (0-3 lata)

"Kochane Zoo"
tekst i ilustr. Rod Campbell
przeł. Magdalena Łońska
Wydawnictwo EneDueRabe, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Mimo że od pierwszego wydania „Kochanego Zoo” minęło już przeszło 30 lat, książka dopiero teraz ukazała się w Polsce, nakładem wydawnictwa EneDueRabe. Kartonowa pozycja dla najnajów opowiada prostą historię korespondencji między autorem a ogrodem zoologicznym, której konsekwencją jest seria nietypowych przesyłek, zawierających różne zwierzęta. Urok opowieści tkwi w jej przewrotnej prostocie, powtarzalnej frazie oraz atrakcyjnej formie okienek. Przy niewielkiej ilości tekstu, książka pozostawia szerokie spektrum możliwości czytelniczej zabawy: zgadywanie nazw zwierząt, rozpoznawanie kolorów, uczenie się dźwięków, czy zapamiętywanie cech poszczególnych bohaterów. Wizualnie „Kochane Zoo” wciąż zaskakuje nowoczesną formułą graficzną, którą po części zawdzięcza rewitalizacji dokonanej przez brytyjskiego wydawcę, ale przede wszystkim oszczędnej grafice pozbawionej zbędnych ozdobników.

Jest też kilka uwag. Z perspektywy przeszło 30 lat, „Kochane Zoo” nie wydaje się już być książką tak innowacyjną, jaką prawdopodobnie była dla czytelników urodzonych w latach 80. XX wieku. O jej ciepłym odbiorze świadczy dobitnie fakt, że znalazła się w ścisłym kanonie anglojęzycznej literatury dziecięcej i jest czytana równie chętnie przez współczesnych rodziców, jak w Polsce „Lokomotywa” czy „Rzepka”. Można mieć jednak wątpliwości, czy zdoła zdobyć sobie równie mocną pozycję wśród współczesnych polskich czytelników. Przede wszystkim nie wyróżnia się już tak wyraźnie na tle obecnej oferty wydawniczej, wśród której książki z okienkami stanowią coraz częstszą propozycję dla najmłodszych. „Kochane Zoo” dość blado wypada również w warstwie tekstowej. Przekłady prostych, anglojęzycznych książek dla maluchów mają to do siebie, że dość często natrafiają na różnicę kulturową w podejściu do tekstu. Ta sama treść podana po angielsku nie razi, podczas gdy polski przekład uderza nadmierną prostotą, a wręcz banalnością. Tekst „Kochanego Zoo” jest poprawny, ale mało finezyjny i lekko chropowaty.

Jako ciekawostkę można dodać, że kilkadziesiąt lat obecności książki na rynku wydawniczym zaowocowało również pojawieniem się grona przeciwników. Zarzucają jej promocję przedmiotowego traktowania zwierząt, czego efektem są kolejne niechlubne zachowania m.in. przygarnianie zwierzaków pod wpływem chwilowego kaprysu i oddawanie, gdy zaczną sprawiać kłopoty.

Zanim jednak nasz maluch dorośnie do takiej interpretacji, z pewnością będzie miał sporo frajdy z odkrywania zawartości tajemniczych przesyłek.

Zosia Gwardyś

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • OKO
 • czaple
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej