Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Cyrk Antoniego

Autorzy: , dodano Czwartek, 22 października 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Cyrk Antoniego"
Peter Svetina
oprac. graficzne: Damijan Stepančič
przeł. Katarina Šalamun-Biedrzycka
Wydawnictwo Ezop, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jeden były marynarz, jeden afrykański lew o nienagannych manierach i gromadka zaskakująco utalentowanych pcheł. Oto przepis na wyśmienitą historię, nie tylko dla najmłodszych! Serwują: Peter Svetina i Damijan Stepančič.

Antoni Boni, niegdyś marynarz i obieżyświat, pewnego dnia kończy ze swoim dotychczasowym fachem i schodzi na ląd. Czym może zająć się wilk morski i jego wierny kompan lew Leopold, gdy ich wspólny rejs dobiega końca? Dróg na ziemi jest wiele, jednak w przypadku tej dwójki, nie może to być droga prosta i oczywista. Razem postanawiają założyć cyrk – Wielkie Komedie Antoniego Boniego i Lwa Leopolda. Ich popisowy numer, gdy „Antoni wsadza głowę do paszczy lwa, a lew udaje straszliwie przerażonego, gdy Antoni śpiewa arie z Traviaty Verdiego”, cieszy się powodzeniem. Po jakimś czasie dołączają do nich pchły i od tego czasu cała trupa rozpoczyna swoje wielkie tournée.

Pewnego dnia docierają do Lublany, gdzie właśnie otwarto Wielkie Targowisko. Postanawiają wynająć jeden z ostatnich wolnych pawilonów, wierząc, że znajdą w nim swoje miejsce na ziemi. Ale od tego momentu zabawa dopiero się zaczyna, a zapowiedzią nadchodzących zmian stać się ma nowy szampon do włosów, który ewidentnie nie przypadnie do gustu pchłom - w akcie sprzeciwu opuszczą one cyrk Antoniego. Odtąd zainteresowanie widowni z dnia na dzień będzie malało, aż w pewien wtorek „nie przyjdzie dosłownie nikt”. Antoni upatrywać będzie ratunku w napisaniu zupełnie nowej sztuki. Ale jak to zwykle bywa: łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Ale od czego ma się przyjaciela? Lew, nie zwlekając zbyt długo, wybierze się do biblioteki w poszukiwaniu inspiracji. Kogo tam spotkał? Czy uda się Antoniemu i Leopoldowi wystawić nowe przedstawienie? Czy cyrk przestanie istnieć, czy wręcz przeciwnie odniesie ogromny sukces? Pytania te, pozwolicie państwo, zostawię bez odpowiedzi. Proszę sprawdzić samemu i dać się porwać historii Svetiny i urzekającej kresce Damijana Stepančiča.

„Cyrk Antoniego” zdobył na Słowenii tytuł najpiękniejszej książki dla dzieci w 2008 roku. Osobiście uważam, że ta książka to idealny materiał do zaadaptowania go na potrzeby wielkiego lub „małego ekranu”. Jestem przekonany, że animacja przedstawiająca perypetie Antoniego i Leopolda, spotkałaby się z uznaniem i sympatią widzów.

Dariusz Szymanowski

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Plasterek
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • Amelia i Kuba
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa