Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Piętnaście kroków

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 16 listopada 2015 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Piętnaście kroków"
Grzegorz Gortat
ilustr. Marta Krzywicka
Wydawnictwo Ezop, 2015
seria: Lepiej w to uwierz!


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Któregoś dnia jedenastoletni Eryk Kafka stwierdza po przebudzeniu, że coś jest nie tak. Ze zdumieniem odkrywa, że wstanie z łóżka wymaga kolosalnego wysiłku, a pod domem pojawiła się limuzyna z trzema mężczyznami, którzy wyraźnie na niego czekają. Tak właśnie rozpoczyna się wielka przygoda, pełna niespodzianek, ale i niebezpieczeństw. Nastolatek zostanie poddany tytułowej próbie piętnastu kroków, więc czeka go nie lada wyzwanie. Na szczęście nie będzie osamotniony. Pomogą mu nowi znajomi, a nawet… gadające zwierzaki.

Razem z Erykiem traficie do niezwykłego miejsca, z pogranicza jawy i snu. Autor zadbał, by powieść była wciągająca. Jest wątek miłosny, kryminalny, cała galeria ciekawych bohaterów, z którymi mogą identyfikować się czytelnicy, i takich, których pewnie w swoim życiu spotkali. Są też zagadki, których rozwiązanie poznacie we właściwym czasie. Żadna postać nie pojawia się ot tak, każdy ma do odegrania mniejszą lub większą rolę. Dzięki temu, że każdą postać autor wyposaża w zestaw cech, czytelnikowi łatwiej wyobrazić sobie bohaterów. Poznajcie panią Corette, której sam wygląd budzi przerażenie: „mogła bowiem liczyć równie dobrze czterdzieści, jak i siedemdziesiąt lat. (...) Za to głos miała twardy i ostry jak hartowane szkło. Głos i spojrzenie zza szkieł okularów były niczym wielkokalibrowa broń wyposażona w celownik optyczny. To one sprawiały, że drobne ciało pani Corette przypominało prącą do przodu korwetę. Albo szybki i zwrotny krążownik, przypuszczający atak na wybrany cel”. A to ledwie fragment galerii pełnokrwistych, barwnych postaci: snujących się duchów, podejrzanych typków, kolorowych tajnych agentów czy sąsiadów.

Gdy u Grzegorza Gortata pojawia się magia, to nie tylko po to, by ubarwić rzeczywistość. Pełni funkcję pomocniczą, z bardzo dobrym skutkiem dla fabuły. Zjawiska nadprzyrodzone pozwalają poradzić sobie z traumatycznymi wydarzeniami, dziecięcymi lękami, szukać odpowiedzi. I łagodzą wstrząsy. Dzięki magii można wytłumaczyć wiele zjawisk, z pozoru niezrozumiałych. W tej powieści nic nie dzieje się bez przyczyny i nawet drobne wydarzenia mogą mieć duże znaczenie dla przebiegu akcji.

Grzegorz Gortat pisze zajmująco, zrozumiale i piękną polszczyzną. Nie moralizuje, lecz taktownie zwraca uwagę na problemy, z jakimi borykają się młodzi ludzie. To trudne tematy, niejednokrotnie nawet rodzice mają problem z wytłumaczeniem dzieciom poruszanych w "Piętnastu krokach" kwestii. Pisarz udowadnia, że da się to jednak zrobić. Oczywiście książka nie zastąpi rozmowy z kimś bliskim, ale może stać się przyczynkiem do dyskusji.

Marta Krzywicka po raz kolejny zilustrowała powieść Grzegorza Gortata. Utrzymane w odcieniach bieli, czerni i szarości ilustracje świetnie wpisują się w klimat książki. Podkreślają tę czającą się wszędzie niesamowitość. Momentami robi się mrocznie, zupełnie jak w filmie noir. Ale wydarzenia nie są wyłącznie czarno-białe. Przeciwwagą dla mrocznej aury jest humor: sytuacyjny, postaci i słowny. Przezabawne są zwłaszcza charakterystyki postaci. I gadające psy. A nasz główny bohater nieprzypadkowo otrzymał nazwisko Kafka.

"Piętnaście kroków" to kolejna książka z cyklu „Lepiej w to uwierz!”, przeznaczonego głównie dla dzieci w wieku 10+. Do tej pory w serii ukazały się trzy książki Grzegorza Gortata, ale wydawnictwo będzie kontynuować cykl, prezentując młodym czytelnikom powieści różnych współczesnych polskich autorów. Takie, które uczą i bawią, w których pełno zaskakujących przygód, sporo magii, grozy i interesujących bohaterów.

Magdalena Świtała

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli