Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ogród. Dobra opowieść na wielki smutek

Autorzy: , dodano Czwartek, 29 kwietnia 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

„Ogród. Dobra opowieść na wielki smutek”
Georg Maag
ilustr. Irene Bedino
przeł. Jarosław Mikołajewski
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2005

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Gdy w sercu wzbiera żal

Pisanie o śmierci wymaga umiejętności i delikatności. Także odwagi, wrażliwości i uważności. Nie trzeba dzieciom mówić o śmierci wprost, ale umieć tak pokazać jej zjawisko, by przestało być straszne i tajemnicze, a stało się rzeczą oczywistą, z jaką można się w każdej chwili zetknąć. Po lekturach takich książek, jak: „Gęś, śmierć i tulipan”, „Dziewczynka i drzewo kawek”, „Żegnaj, panie Muffinie!” czy „Tato!” (ta ostatnia nie jest o śmierci, ale może o niej być – zależnie od interpretacji) nabrałam przekonania, że autorzy dziecięcy potrafią zmierzyć się z tym trudnym tematem, nierzadko wnikając we wrażliwą psychikę dziecka i trącając w niej najczulsze struny, nie powodując przy tym potoku łez, a raczej stwarzając pretekst do rozmów i rozmyślań. Tak jest i tym razem w książce Georga Maaga „Ogród. Dobra opowieść na wielki smutek”.

Walentynka jest kilkuletnią dziewczynką, której ulubioną rozrywką jest spędzanie czasu z tatą w ogrodzie za domem. Tata potrafił opowiadać niesamowite historie o każdym kwiatku czy krzaczku. Wyjaśniał zjawiska meteorologiczne na swój własny, „magiczny” sposób, gwiazdom dodawał biografie, a każda taka chwila spędzona z tatą nabierała znamion wielkiej przygody. Jednak pewnego dnia tata nie zjawia się w ogrodzie… Zamiast niego pojawiają się dziwne osoby, a potem mama mówi, że tata już nigdy nie wróci. Walentynce wali się świat. Nie potrafi sobie poradzić z tą informacją i wielką pustką, jaka nastała, więc wyładowuje swój gniew na ogrodzie – miejscu tak przez nią do tej pory uwielbianym. Po kilku dniach nie został w nim ani jeden kwiat, ani jeden liść. I pewnie gniew ten trwałby jeszcze długo, gdyby pewnego dnia Walentynka nie postanowiła sprawdzić, co kryje się za jego płotem. Gdy widzi nieskończone rzędy pięknych, kolorowych ogrodów, złe uczucie mija, a w rozczochranej głowie rodzi się myśl, by przywrócić ogrodowi jego dawny blask. Nagle ten nieprzyjazny, otaczający świat nabiera barw i sprawia, że Walentynce na nowo zachciało się w nim być i cieszyć się jego istnieniem.

Książka podejmuje temat trudny – jak radzić sobie z emocjami po stracie któregoś z rodziców. Gniew i żal są uczuciami jak najbardziej zrozumiałymi w takiej sytuacji, lecz jak je w sobie ujarzmić? „Ogród” nie daje prostej odpowiedzi, ale pozwala uwierzyć, że istnieje wyjście z takiej sytuacji. Trzeba tylko dostrzec coś więcej, niż swoje nieutulone w rozpaczy „ja”.

Książka jest niezwykle interesująco zilustrowana. Dominują w niej kolorowe, geometryczne formy (gdzie nawet liście są prostokątne), ale do kubizmu jest im daleko… Większość obrazków narysowana jest z nietypowej perspektywy, w której postać głównej bohaterki niekoniecznie jest w centrum uwagi. Wręcz przeciwnie, czasem trzeba się uważnie przyjrzeć, by odnaleźć Walentynkę! Gniew na twarzy dziecka odmalowany jest z niebywałą umiejętnością – nie pozostawia cienia wątpliwości. Sporo w tych ilustracjach abstrakcji i pewnej „bajkowości”. Ciekawy jest też dobór kolorów, w którym nie ma miejsca na żadną „cukierkowość”. Polecam małym i dużym.

Agata Hołubowska

link

/moja córka bardzo lubi oglądać ilustracje w Ogrodzie, dobra książka:)

dodał: anka, Czwartek, 29 kwietnia 2010 14:40

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • OKO
 • czaple