Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Elementarz współczesny

Autorzy: , dodano Piątek, 27 listopada 2015 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Elementarz współczesny"
oprac. merytoryczne: Anna Boboryk
oprac. graficzne: Dorota Nowacka
Wydawnictwo Egmont, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jako mama i wnikliwa obserwatorka rynku książki dziecięcej przyjmuję z entuzjazmem wszelkie inicjatywy promujące czytanie. Jestem pod wrażeniem zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu akcji, w ramach której świeżo upieczonym rodzicom rozdaje się wyprawki czytelnicze. Ucieszyło mnie kolejne wznowienie "Elementarza" Mariana Falskiego z klasycznymi ilustracjami Janusza Grabiańskiego. Ten tytuł przydał się mojemu starszemu synowi, który od dawna jest biegłym znawcą urządzeń typu komputer czy smartfon, a zapomina, jak wygląda pisane „j” czy „f”. Z  entuzjazmem oczywiście powitałam Egmontu trzypoziomowy program wspierania nauki czytania. W konsekwencji ucieszył mnie także "Elementarz współczesny", opracowany na podstawie tekstów i ilustracji cyklu wydawniczego „Czytam sobie” -przyda się młodszemu synowi.

"Elementarz współczesny" z sympatycznym hipopotamem na okładce to książka edukacyjna wysokiej jakości. Twarda oprawa, przemyślana koncepcja graficzna Doroty Nowackiej plus artystyczne ilustracje i wartościowe literacko teksty lubianych autorów, a do tego wybór i koncepcja merytoryczna Anny Boboryk – ekspertki wydawnictw edukacyjnych. Jednym zdaniem: dobra zabawa i skuteczna nauka gwarantowane! Mali czytelnicy poznają litery drukowane oraz pisane, czytają je, składają z nich zdania i piszą w specjalnie do tego przeznaczonym, dołączonym zeszycie ćwiczeń. Co więcej, robią to świadomie. Autorka zadbała, by adepci sztuki słowa wiedzieli, po co uczą się czytać i pisać – po to, by odkrywać i zmieniać świat. "Elementarz współczesny" zachęca dzieci do wyrażania siebie oraz myślenia, i tym różni się od wielu wydawnictw edukacyjnych dostępnych na rynku.

Katalog zadań i aktywności zaproponowanych w "Elementarzu…" jest dość obszerny. Na czarnych stronach zapełnionych konturowymi, kolorowymi grafikami początkujący czytelnicy bawią się literami: wyszukują je na obrazku, nazywają litery oraz przedmioty, które mają te litery w nazwie. Na stronach białych z niebieskimi marginesami dzieci ćwiczą czytanie – najpierw krótkich, potem bardziej skomplikowanych tekstów, uczą się sylabizować, głoskować, poznają znaczenie trudniejszych słów. W dołączonym do elementarza zeszycie "Piszę sobie" (mógłby być nieco większy i grubszy) mają za zadanie doskonalić umiejętności grafomotoryczne na szlaczkach i literach.

Zabaw ze słowem pisanym i drukowanym jest tak dużo, że zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagającego dziecka, o ile nie będzie ono utożsamiało "Elementarza…" z przymusem i szkolnym obowiązkiem.

Łucja Abalar

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Arctic