Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pan Tygrys dziczeje

Autorzy: , dodano Piątek, 6 listopada 2015 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (0-3 lata), Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Pan Tygrys dziczeje"
Peter Brown
przeł. Joanna Wajs
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ta książka dedykowana jest wszystkim tygrysom. I tym zdeklarowanym, i tym, którzy dopiero coś podejrzewają, i tym, którzy jeszcze nie odkryli w sobie tygrysa. Bez wątpienia tygrys siedzi w każdym i taki tygrys odczuwa potrzebę ucieczki z konstrukcji norm społecznych, czyli jednym słowem: zdziczenia.

Tytułowy Pan Tygrys jest jednym z najbardziej szarmanckich dżentelmenów w mieście. W związku z tym mniej (paradoksalnie!) zaskakuje okoliczność, że to właśnie jego w pewnym momencie normy społeczne zaczynają uwierać. Te wszystkie grzeczności – wymiana zdań o pogodzie, pozdrawianie się, ukłony i uchylanie kapelusza – są bardzo miłe, ale też bardzo ograniczają. Im sztywniejsze zasady, tym mniej miejsca na realizację własnych potrzeb i tym mniejsze szanse na to, że da się ujście fantazji.

A Panu Tygrysowi fantazja podpowiada, aby zaczął poruszać się na czterech łapach, aby zdarł z siebie frak, odrzucił kapelusz i przemieszczał się susami, od czasu do czasu wydając z siebie przeraźliwy ryk.

W środowisku, w którym Jan Kamyczek nie miałby o czym pisać, Pan Tygrys z imponującą odwagą i zdrowym egoizmem powraca do natury w znaczeniu przenośnym – skacze po dachach i wskakuje do fontanny ku przerażeniu i zniesmaczeniu innych obywateli. Odnajduje w sobie dzikość, dla której krój szykownych ubrań był zabójczy. Pan Tygrys powraca też do natury w sensie dosłownym – opuszcza miasto i wraca do dżungli. I tutaj dokonuje drugiegoważnego odkrycia: przyjaźń jest naturalna. Nie odczuwa takiej samej frajdy, kiedy jego przyjaciele są daleko. Sytuacja może się wydawać konfliktowa, ale nasz bohater jest prawdziwym rewolucjonistą;jego przykład pomaga innym zwierzętom odnaleźć w sobie własną dzikość i od tego czasu, jak można się domyślać, wszyscy są dzicy i szczęśliwi razem.

Z pozornie prostej historii można wysnuć wiele wątków: dotyczący zalet słuchania wewnętrznego głosu i postępowania w zgodzie ze sobą, dotyczący życia w społeczeństwie, a także godzenia jednego z drugim. I to wszystko jest naturalne!

Książka Petera Browna, oprócz tego, że jest mądrą i bezpretensjonalną opowieścią, jest również zbiorem cudownych ilustracji. Geometryczne, uproszczone figury ukazane zostały w zachwycającym zagęszczeniu, mamy więc wrażenie bogactwa szczegółów. W mieście panuje kolorystyka stonowana i tylko Pan Tygrys przykuwa uwagę. Czytelnik od razu zastanawia się, co za dzika dusza drzemie w tym gustownie odzianym ciele. Pozostałe postaci również wzbudzają dużo sympatii – słonie, nosorożce, gołębie, lisy, jelenie hasające po lesie w swoich miejskich nakryciach głowy wyglądają co najmniej kuriozalnie. Ale widać też, że są szczęśliwe, a szczęście bohaterów znacząco wpływa na szczęście czytelnika.

"Pan Tygrys dziczeje" to rozbudowana tematycznie historia oparta na konflikcie natury i kultury. Pan Tygrys jest uważnym obserwatorem i mądrym zwierzęciem, z którym zdziczenie wydaje się rozsądne, a przynajmniej uzasadnione. Niech zaryczą więc wszystkie lwy!

Ula Jankowska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • ryms w empikach
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli