Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tajemny ogród. Rysuj, koloruj, przeżywaj przygody

Autorzy: , dodano Czwartek, 5 listopada 2015 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Tajemny ogród. Rysuj, koloruj, przeżywaj przygody"
Johanna Basford
przeł. Joanna Wajs
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Gdy w studenckim nieperiodyku kulturalnym "ARTyleria" (Uniwersytet Ślaski) ukazały się w 2002 roku artykuły o terapeutycznej wartości malowania mandali, wielu stukało się w czoło. Choć tworzenie obrazów na planie kwadratu i koła było od wieków praktykowane w różnych kulturach jako środek do osiągnięcia psychicznej równowagi oraz medytacji, to przywołanie tego faktu spotkało się z - delikatnie mówiąc - chłodnym przyjęciem. Nie mówiąc już o różowej mandali, która zajmowała centralną pozycję na okładce pisma. Odbiór tej ilustracji był podobny do tego, z jakim spotkała się instalacja „Tęcza” Julity Wójcik. Tymczasem po ponad 10 latach rynek książki wypełniony został różnorakimi kolorowankami dla dorosłych - między innymi w kształcie mandali, ich wykonywanie szybko stały się popularną rozrywką, a terapeutyczne właściwości przyjęto bez większych oporów. Matki podebrały kredki dzieciom i z zacięciem zapełniają kontury odreagowując stresy dnia codziennego. Ale ponoć nie tylko płeć piękna para się kolorowaniem…

Johanna Basford, wymieniana wśród artystek-prekursorek nurtu kolorowanek dla dorosłych, zaprasza swoich odbiorców do świata ornamentów roślinnych i zwierzęcych. Otwiera przed nimi drzwi „Tajemnego ogrodu” i zachęca do poszukania w nim swojego bezpiecznego miejsca. Porównuje wykreowane przez siebie czarno-białe obrazy do Krainy Czarów, w którym znajdują się labirynty do przejścia, ornamenty do ukończenia, a także puste przestrzenie do zapełnienia. Praca z książką przypomina z jednej strony wędrówkę Alicji po Krainie Czarów, z drugiej - porządkowanie otoczonego murem dzikiego ogrodu przez Mary Lennox, bohaterkę powieści Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”. Ta intertekstualna gra wydaje mi się tak samo interesująca, jak sam proces malowania oraz wyszukiwania ukrytych pośród liści ptaków, gąsienic czy kluczy.

Jakkolwiek malowanie nigdy nie było dla mnie wolnym od napięć zajęciem – doskonaląc warsztat zmagałam się z różnorodnymi ograniczeniami, to rozumiem, że kolorowanie już gotowych estetycznych, harmonijnych obrazów może dawać przyjemność. Jako psychologowi zainteresowanemu terapią przez sztukę znane są mi także terapeutyczne właściwości malowania obrazów na planie koła i kwadratów, a także wpływ barw na psychikę człowieka. Aczkolwiek w popularności kolorowanek dla dorosłych widzę jeszcze jedną przyczynę, tę samą zresztą, jaka kieruje dorosłego czytelnika ku niedorosłym lekturom, mam tu na myśli chęć powrotu do dzieciństwa i do tamtejszych beztroskich rozrywek.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy