Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Werka Rozterka i nowa niania

Autorzy: , dodano Czwartek, 15 października 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Werka Rozterka i nowa niania"
"Werka Rozterka i dwie nianie"
Patricia Hermes
ilustr. Zosia Dzierżawska
przeł. Małgorzata Fabianowska
Wydawnictwo Wilga, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Z zainteresowaniem obserwuję pojawiające się na przestrzeni kilku ostatnich lat kolejne serie książkowe z dziewczęcą bohaterką w tytule. Werka Rozterka dołączyła do licznej już grupy poprzedniczek, które zachęcają do wspólnego przeżywania rówieśniczych przygód i problemów. Możliwość identyfikacji z głównym bohaterem, wartka akcja i jasny przekaz każdorazowo stoją za sukcesem tego typu serii, przeznaczonych głównie dla debiutujących czytelników.

Jednak Patricia Hermes odebrała mi nieco radości ze śledzenia fabuły dość niejednoznacznym przesłaniem i budzącymi wątpliwość postawami głównych bohaterów. Od razu powiem, że nie poszukuję w książkach nachalnego dydaktyzmu ani czarno-białych bohaterów, jednak po dwukrotnym przeczytaniu „Werki” z trudem dotarłam do sedna tego, co autorka miała na myśli. Odniosłam przy tym silne wrażenie, że wpadła ona w sidła realizmu, który zakłada kreślenie jak najbardziej życiowych sytuacji z pominięciem przyczyn i konsekwencji mających miejsce zdarzeń.

Bohaterką książki jest kilkuletnia Werka, jej liczne rodzeństwo, pies Wafel oraz ruchliwa fretka Margola. To właśnie zwierzę staje się powodem kłopotów, kiedy bez zgody rodziców, za to z wydatną pomocą nowej niani, Werka zabiera Margolę do szkoły, gdzie dochodzi do pogryzienia przez fretkę jednego z kolegów z klasy. Chwilę później seria niebezpiecznych wydarzeń ma również miejsce w domu i w tym wypadku również rodzice nie mogą się o niczym dowiedzieć. Pewnie w opisanych przez autorkę przygodach nie byłoby nic nowego, wszak motyw życzliwej niani obecny jest w literaturze od lat, choćby w osobie niezrównanej Mary Poppins, gdyby nie fakt, że zakończenie książki nie rozstrzyga kwestii odpowiedzialności i zadośćuczynienia, podsumowując wszystko lakonicznym stwierdzeniem, że każdy może popełniać błędy.

Sama Werka staje się niestety ofiarą niefrasobliwości dorosłych. Obciążona poczuciem winy, a jednocześnie bardzo zdeterminowana, by sytuacja została szybko załagodzona, zostaje sama ze swoimi dylematami. Dodatkową trudność stanowią chłodne i zdystansowane relacje z rodzicami, które nie budują poczucia bezpieczeństwa. W tle toczy się najważniejszy spór o kompetencje i odpowiedzialność w opiece nad dziećmi, między zaabsorbowanymi pracą rodzicami a nieco roztrzepaną i nieodpowiedzialną nianią. I mimo że z pozycji czytelnika nie widać jego niuansów, to on jest sednem fabuły i stanowi o osamotnieniu głównej bohaterki i zepchnięciu jej problemów na dalszy plan.

Seria o Werce ma również pewne jasne strony. Jest nią z pewnością świetny przekład Małgorzaty Fabianowskiej, czego namacalny dowód stanowi samo tłumaczenie imienia bohaterki – Emma Dilemma, jak również ciekawe, choć niestety nieliczne ilustracje Zosi Dzierżawskiej.

Zosia Gwardyś

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Amelia i Kuba
 • Ryms na Facebook
 • Plasterek
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli