Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Mała Nina

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 24 sierpnia 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Mała Nina"
Sophie Scherrer
ilustr. Maximilian Meizold
przeł. Marta Krzemińska
Wydawnictwo Wlga, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Tytułowa Nina nie jest wcale taka mała. Ma już blisko 9 lat, własne zwierzątko, sekretnego chłopaka, niestworzone pomysły i niezwykle dojrzałe przemyślenia: o życiu i śmierci, rozwodzie i hostii. Czy mieszka w niej Jezus, a jeśli tak, czy da się go jakoś wypreparować?

Ninę poznajemy w przededniu zakupu świnki morskiej, zakupu samodzielnego i bez zgody dorosłych, dodajmy. A jeśli powiem, że świnka będzie najtańsza, z nadgryzionym uchem i wyjątkowo brzydka, to będziemy już mieli pełny obraz zwierzęcia i charakteru głównej bohaterki. Nina, choć psotną i pyskatą jest dziewczynką, lituje się nad wszystkimi istotami, a w ogrodzie, za domkiem narzędziowym znajdziecie zwierzęcy cmentarzyk. Tak czy owak świnka brzydula, alias Wangog, trafia pod skrzydła Niny, na przekór wszystkiemu i wszystkim.

Rodzice dziewczynki rozwiedli się kilka lat wcześniej, dlatego Nina ma dwa domy, dwa razy obchodzi Boże Narodzenie, ma dwa razy więcej powodów do rozmyślania, dlaczego jej rodzina jest inna niż wszystkie. Przygody dziewczynki skoncentrowane są wokół wydarzeń dnia codziennego, przy czym są to sytuacje, które zdarzają się dziecku z niepełnej rodziny na kilka miesięcy przed przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej. Tak, tak, Mała Nina jest katoliczką, a jej przemyślenia na temat Boga, śmiertelności i zwierzęcej duszy są zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej. Z tego powodu "Mała Nina" to książka unikatowa na rynku literatury dziecięcej, która na wszelki wypadek nie stara się odnosić do kwestii religijnych. Tymczasem małych katolików wśród dzieci nie brakuje i wielu z nich przeżywa podobne do Niny dylematy moralne i duchowe. I nie wie, o co tak naprawdę chodzi w tej Komunii - o prezenty? Albo dokąd idzie po śmierci dusza ukochanego pupila?

Nina, jak wiele jej rówieśniczek, ma przyjaciółkę Luizę, z którą spędza każdą wolną chwilę. A pomysłów mają bez liku! Na przykład skaczą z drzewa, zakradają się nocą do cudzych ogrodów lub zjeżdżają po poręczy w komunijnych sukienkach. Swoim zachowaniem doprowadzają do rozpaczy rodziców. Ale tylko przez chwilę żałują swoich psot, bo wiedzą, jakie one są przyjemne.

Sophie Scherer, niemiecka dziennikarka i redaktorka, napisała świetną, wiarygodną psychologicznie opowieść o tym, co przeżywa dziewięcioletnie dziecko, nagle uświadamiające sobie, że nie jest, jak bohater gier, nieśmiertelne. Co więcej, mamy tu również do bólu prawdziwą opowieść o życiu rodziny po rozwodzie, z wszystkimi tego życia cieniami i blaskami. Mamy kłócących się, drażliwych rodziców, nieakceptowaną przez dziecko przyjaciółkę ojca, dramatyczną śmierć świnki morskiej, a do tego chrzest i Komunię głównej bohaterki. To wszystko okraszone jest humorem rodem z "Mikołajka" i poprzetykane podobiznami małej Niny. Czego chcieć więcej?

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • Arctic
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej