Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Lew i ptak

Autorzy: , dodano Wtorek, 4 sierpnia 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Lew i ptak"
Marianne Dubuc
przeł. Kinga Stańczuk
Wydawnictwo Łajka, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Lew i ptak" to tylko pozornie książka jakich wiele. Przyjaźń międzygatunkowa nie tylko istnieje w przyrodzie, ale jest też inspiracją dla wielu autorów książek dla dzieci. Z samego założenia uczy przecież tolerancji i empatii, które są podstawą życia w społeczeństwie, a do tego książki dla najmłodszych zdecydowanie powinny przygotowywać. I ta robi to idealnie. Nie jako pierwsza i miejmy nadzieję, że nie jako ostatnia. Ale choć pomysł nie jest nowy, to wykonanie jest wyjątkowe.

Po pierwsze: książka jest bardzo "cicha". Jest narrator, który nie mówi więcej niż to konieczne. Jest lew, który też ma swój głos w tej opowieści – jako większy i silniejszy bierze odpowiedzialność za sytuację i z przejmującą troską zajmuje się ptakiem, który uszkodził sobie skrzydło i nie może dalej lecieć w kluczu. Tak się poznają, w chwili bardzo dramatycznej, przesyconej niepewnością, ale też bardzo cichej właśnie, troskliwej, opartej bardziej na łagodnym, empatycznym działaniu niż na deklaracjach czy obietnicach. W miarę jak sytuacja się stabilizuje, ptak nabiera sił witalnych, zawiązuje się przyjaźń, w książce pojawiają się białe strony, które są niedopowiedzianymi kolejnymi dniami wspólnego życia lwa i ptaka. Prawa są jednak nieubłagane – nadchodzi wiosna i ptak odczuwa zew, aby włączyć się do przelatującego klucza. Lew wraca do uprawiania ogrodu i od czasu do czasu zerka niebo. Możemy spodziewać się happy endu, bo tak właśnie powinno być - przyjaźń powinna być tak silna i naturalna, jak instynkty i odruchy bezwarunkowe.

Narrator jest tutaj wybitnie wycofany, głos dostaje lew, który do gadatliwych też nie należy. Nie mówi nic, czego byśmy nie widzieli na ilustracjach, mogłoby się więc zdawać, że jego narracja niewiele wnosi do tej historii. Nic bardziej błędnego – to nie jest książka akcji. Nie o tempo wydarzeń i ich dramatyzm chodzi, ale o wrażliwość, o empatię, o przyjaźń. Te tematy łatwo przegadać, ale Marianne Dubuc jest od tego bardzo daleka! Każdy ma tutaj swój głos, choćby to były nieme trele, bo to historia o świecie, w którym lew ratuje ptaka. Jeśli brzmi to dla kogoś zbyt absurdalnie, poleca się filmy czytane przez Krystynę Czubównę – przyroda zna takie przypadki.

Po drugie: ilustracje! Ogromne, ogromne brawa dla Marianne Dubuc, która oprócz wrażliwości słowa wykazała się wrażliwością estetyczną. Lew i ptak są postaciami z bajki, mają urocze rumieńce i łagodne, serdeczne spojrzenie. Chyba właśnie te cechy sprawiają, że wzbudzają tak dużo sympatii.

Nie trudno uwierzyć w to, co mówi autorka: że historię napisała w parę minut. Równie wiarygodna jest, gdy mówiąc o swoim warsztacie pracy dodaje, że powstawanie opowieści w głowie to długi proces, trwający tygodniami czy nawet miesiącami. Zupełnie też naturalne jest, że najpierw powstały ilustracje, do których potem autorka dopisywała tekst, ale oszczędnie, aby nie przegadać historii.

„Lew i ptak” to opowieść prosta, ujmująco piękna i wcale nie tak nieprawdopodobna. Oby historia znała jak najwięcej takich przypadków!

Ula Jankowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Amelia i Kuba
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Plasterek
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną