Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

To jest Warszawa

Autorzy: , dodano Piątek, 11 grudnia 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"To jest Warszawa"
Anna Nahajska
ilustr. Sabina Twardowska
Wydawnictwo Historytellers, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Bardzo duży format to pierwsze, co zaskakuje w kontakcie z książką. Może ma on źródło w tym, że jej bohaterem jest największe polskie miasto – Warszawa. A potem tych zdziwień jest jeszcze więcej. Bez wątpienia „To jest Warszawa” jest dość niekonwencjonalnym przewodnikiem po stolicy, stworzonym z myślą o tych najmłodszych podróżnikach.

Zeszytowa oprawa, nierównomiernie pokryte kolorem grafiki i odręczne dziecięce rysunki od razu budzą skojarzenie z książkami do aktywnej pracy twórczej, ale wbrew pozorom nie znajdziemy tu ani zadań, ani wprost zaproponowanych kolorowanek. Chyba jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby chwycić za kredki i ozdobić fasadę Zamku Królewskiego własnoręcznymi malowidłami. Współczesna książka coraz częściej traci swą od wieków pielęgnowaną nietykalność i pozwala czytelnikowi włączyć się w jej tworzenie. „To jest Warszawa” zaprasza do tego swoim swobodnym kolażowym stylem i konsekwentnym niwelowaniem dystansu między autorem a czytelnikiem za pomocą dowcipnych rysunków i bardzo luźnego stylu.

„To jest Warszawa” nie epatuje nadmiernie wiedzą. Powstała jako odpowiedź na autentyczne pytania zadawane przez dzieci, ale nie w formie przewodnikowych informacji, a raczej poprzez wprowadzenie w temat i inspirację do własnych spacerów po stolicy. Być może co bardziej zorientowani młodzi czytelnicy nie znajdą tu wielu nowych wiadomości, ale bez wątpienia dla turystów spoza stolicy „To jest Warszawa” może stanowić doskonałe preludium ciekawej wycieczki po mieście. Pomoże w tym szczegółowa mapa zbierająca różne atrakcje turystyczne, również te mniej oczywiste, jak choćby domy kultury. Rozwinięciem projektu „To jest Warszawa” jest również strona internetowa o tym samym adresie, która w założeniu miała stanowić aktualny przewodnik po wydarzeniach w stolicy. Z przykrością stwierdzam, że na chwilę obecną nie jest na bieżąco aktualizowana.

Gdyby chcieć w pełni wykorzystać potencjał, który tkwi w tej książce, bez wątpienia należałoby w przystępnej cenie udostępniać ją we wszystkich punktach informacji turystycznej miasta. Czy jednak na użytek plenerowego wykorzystania można by zaproponować również mniejszy format? A może ciekawą opcją byłaby mobilna aplikacja? Z radością przyjęłabym również taką formułę „To jest Warszawa”.

Zosia Gwardyś

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • ryms w empikach