Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Walenty i spółka. Kryminał dietetyczny

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 31 sierpnia 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Walenty i spółka. Kryminał dietetyczny"
Monika Oworuszko
ilustr. Małgorzata Banaś-Domińska
Wydawnictwo Mobuki, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jeśli ktoś spodziewał się po „Walentym i spółce...” książki w stylu kolejnych części szwedzkiego biura detektywistycznego Lassego i Mai, ten się srodze rozczarował. Gdyż wbrew tytułowi wskazującemu na kryminał oraz postaci detektywa odmalowanej na okładce, nie ma w tej krótkiej fabule śladu zbrodni. Chyba, że za takową uznać sprzedawanie dzieciom w sklepie chipsów, słodkich deserków mlecznych i kolorowych napojów gazowanych. Bo jeśli niezdrowe jedzenie z pasją pochłaniane przez najmłodszych jest dla Was, rodziców, solą w oku, to z pewnością zainteresuje Was literatura piętnująca złe nawyki żywieniowe.

Akcja dzieje się w zwyczajnym sklepie spożywczym. Walenty Węglowodan, Tęgomir Tłuszcz, Balbina i Błażej Białko oraz Wera Woda mają w owym punkcie handlowym swoje rewiry, choć nie są tam zatrudnieni. Walenty schowany za stertą cukierków, batonów, mąk i kasz, nakłania dzieci do słodkości. Małżeństwo Białków proponuje desery mleczne, choć trzeba przyznać woleliby serwować kefir i naturalny jogurt. Tegomir kusi paczkami chipsów, jedynie Wera zachęca małych konsumentów do picia czystej wody. Jak można się domyślić do niej najrzadziej trafiają dzieci. No właśnie... Kasia i Krzyś, przyjaciele ze szkolnej ławki, często goszczą we wspomnianym sklepie spożywczym. I niestety coraz częściej sięgają po niezdrowe jedzenie. Zaniepokojona Wera Woda postanawia zadzwonić do Ministerstwa Zdrowia Dzieci po pomoc. Skutkiem czego, do punktu przyjeżdża Detektyw Dietetyczny. Rozpoczyna się drobiazgowa kontrola... Jak się zakończy dla Walentego i spółki?

Sporo się można dowiedzieć o zdrowym jedzeniu z tekstu Moniki Oworuszko, który z humorem zilustrowała Małgorzata Banaś-Domińska. O psującym zęby cukrze, bogatych w mikroelementy i witaminy kaszach, korzystnych dla mózgu tłuszczach i rybach. O tym, że tłuszcz poprawia smak potraw, a mleko UHT pozbawione jest większości korzystnych składników. Wszystko to ujęte może w niezbyt pasjonującą historię, bez bohaterów, z którymi chce się konie kraść, ale za to z garścią sympatycznych, dowcipnych powiedzonek np. „Biała buła cię zamula - po razowym wszystko hula” albo „Kto je frytki, ten jest brzydki”.

Wydawca zapowiada kontynuację serii, w następnej części Walenty i spółka ruszają w świat. Czyżby ktoś ich śledził? Sprawdźcie.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Plasterek
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Amelia i Kuba
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli