"abc.de"
tekst i ilustr. Iwona Chmielewska
Wydawnictwo Warstwy, 2015
Galeria zdjęć:
W Polsce nie ukazał się obrazkowy słownik Iwony Chmielewskiej "Thinking ABC", z którego koreańskie dzieci uczą się angielskich słów, ale mamy za to inną jej autorską książkę związaną z alfabetem: "abc.de" – osobisty elementarz związany z kulturą niemieckojęzyczną. Osobisty w sposób szczególny, bo sięgający do niemieckich korzeni autorki. „Dużo zawdzięczam mojej babci Huldzie Jaeger, która uczyła mnie niemieckich wierszyków i śpiewała do snu Stille Nacht” – wspomina w krótkim wstępie do książki swoją babkę, łódzką szwaczkę, Iwona Chmielewska.
Obrazkowa książka "abc.de" to podróż przez kulturę kraju, który wydał na świat wielu znaczących twórców: kompozytorów, malarzy, pisarzy, filozofów, wynalazców. Ich nazwiska, dzieła, nazwy miast znajdujemy na kartach tej publikacji co chwila. Iwona Chmielewska zmusza nas do czytania obrazów i słów wespół z kulturowym kontekstem, przypisanym człowiekowi wyedukowanemu. To świat z przeszłości, często sprzed kilku wieków, stąd też i książka stylizowana jest na stary, ręcznie kaligrafowany elementarz. Elementarz jest kilkujęzyczny, niemieckie wyrazy są tłumaczone na język polski, angielski i francuski.
Tropem prywatnych skojarzeń autorki najlepiej podąży dorosły, wykształcony czytelnik i jego lektura będzie najpełniejsza. Dziecko skupi się na prostym odczytaniu znak – desygnat, słowo – ilustracja, co nie oznacza lektury mniej wartościowej. Zmierzam do refleksji, że wysmakowane, konceptualne, albumowe książki Iwony Chmielewskiej sporo wymagają od odbiorców. Estetycznie nie wykraczają jednak poza powszechnie znany styl autorki. Każda kolejna jej książka jest trochę jak propozycja spotkania ze starym dobrym przyjacielem na popołudniowej herbatce. Czyli jest rytuał, ale bez zaskoczeń.
Ewa Skibińska
linkInformacja wydawcy:
Najnowsza książka Iwony Chmielewskiej, o tajemniczym i intrygującym tytule "abc.de", to ukłon oddany kulturze niemieckiej, a zarazem opowieść o europejskiej historii i tożsamości. Ten „myślący alfabet” wzbogacony o kontekst języka francuskiego, angielskiego i polskiego tworzy wyjątkowy projekt artystyczny. To publikacja uniwersalna i otwarta w swojej narracji, adresowana do czytelników w każdym wieku.
Książka nieprzypadkowo wydana zostaje we Wrocławiu – mieście o wielokulturowej tradycji, którego niemiecka historia, przez dekady wypierana ze świadomości mieszkańców, jest przecież na stałe obecna w tkance miasta.
Wstęp autorki:
Regelinda – uśmiechnięta Polka z katedry w Naumburgu. Znajdziecie ją w tej książce. Jako Polka też uśmiecham się do nie tak obcego mi języka i bliskiej mi kultury. Dużo zawdzięczam mojej babci Huldzie Jaeger, która uczyła mnie niemieckich wierszyków i śpiewała do snu Stille Nacht, nie tylko zimą. Była prostą łódzką tkaczką, ale ją też znajdziecie w tej książce. Babciu, chyba się tego nie spodziewałaś.
Iwona Chmielewska
O autorce:
Iwona Chmielewska – jedna z najwybitniejszych autorek książek obrazkowych. Ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotu książka autorska. Tworzy książki graficzne, z których większość wydawana jest w Korei Południowej. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Złotego Jabłka na Biennale Ilustracji w Bratysławie i Bologna Ragazzi Award 2011 i 2013. Wydała m.in.: "Pamiętnik Blumki" (2011), "O tych, którzy się rozwijali" (2013) i "Królestwo dziewczynki" (2014), "W kieszonce" (2015) i "Czarownica" (2015). Mieszka w Toruniu.
link
Zobacz także: