Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pod ziemią, po wodą

Autorzy: , dodano Wtorek, 22 grudnia 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Pod ziemią, pod wodą"
Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

RYMSOWY TYP - KSIĄŻKA 2015 ROKU:

To naprawdę niełatwe zadanie wybrać najlepszą książkę mijającego roku. Serce jest pojemne i żywo łomocze przy różnych fabułach i książkach obrazkowych. Tym razem wygrała pozycja, która jest zarazem praktyczna i wizualnie pomysłowa, to jest "Pod ziemią, pod wodą", encyklopedia tematyczna Daniela i Aleksandry Mizielińskich, wydana przez Dwie Siostry.

Nie przepadam za "azetkami", encyklopediami dającymi złudzenie zamknięcia całości wiedzy w jednej pozycji. Jestem wielbicielką tematycznych książek edukacyjnych dla dzieci. Zwłaszcza gdy na przekór ograniczającemu tematowi, zawierają tyle wiedzy, co ta.

Pierwsze brawa za niebanalny temat. Do tej pory popularny był raczej kierunek "wzwyż": samoloty, astronauci, kosmos. Czerwono-niebieskie "Pod ziemią, pod wodą" pozwala dziecku liznąć nieco  (w sumie znacznie więcej niż nieco) wiedzy na temat tego, co znajduje się poniżej naszych nóg, od korzeni roślin, poprzez rury w gruncie, aż do jądra ziemi. Autorzy zwięźle opowiedzieli nam historię Titanica, pokazali kostium pierwszych płetwonurków, narysowali ryby w stawie i te z czarnych głębin oceanu. Jeszcze więcej faktów i ciekawostek znajdziecie w tej grubej, wielkoformatowej księdze.  

Kolejne brawa za intrygujący chwyt: do połowy książki oglądamy niebieskawe "pod wodą", od przeciwnej strony okładki napoczynamy czerwone "pod ziemią". Każda rozkładówka to jedno, bardzo pomysłowo przedstawione zagadnienie. Wiedzę podano w postaci czytelnych schematów i dowcipnych rysunków, zwarty i przystępny tekst zamknięty jest w chmurkach.  

Podoba mi się, jak konsekwentnie Mizielińscy torują w wyobraźni konsumentów drogę dla tego rodzaju książek edukacyjnych - bez zdjęć, z rysunkami dalekimi od poczciwego weryzmu. Paradoksalnie, charakterystyczne "grubokościste" rysunki i niebanalna kolorystyka świetnie nadają się do wyrażenia treści popularnonaukowych. Taką książkę wertuje się, otaczając ją całą rodziną, polegując na brzuchu, z namaszczeniem odwracając karty z grubego papieru. 

Alicja Szyguła

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • Plasterek
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Amelia i Kuba
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach