Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zaklęta uliczka

Autorzy: , dodano Wtorek, 12 maja 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Zaklęta uliczka"
Dorota Gellner
ilustr. Ela Śmietanka-Combik
Wydawnictwo Muza, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Zaklęta uliczka" Doroty Gellner wydana została przez warszawską Muzę w serii "Kawalerowie Orderu Uśmiechu dzieciom". To już drugi po "Złotych konikach" tytuł poetki, autorki piosenek i patronki kilku przedszkoli w tym cyklu. Dla porządku nadmienię, że obok utworów Gellner, w serii prezentowane są również dwie książki Wandy Chotomskiej: "W kraju Patataju" oraz "Wiersze ulubione". Ostatnią z pozycji recenzowałam na łamach "Rymsa", polecam zajrzeć do archiwum (tutaj).

Piętnaście księżniczek, dwa koty, kilkanaście myszy, zły czarownik, wiedźma, kawalkada rycerzy, jakiś książę, królewska pociecha to prawie wszyscy bohaterowie tomu. Każdy z nich uchwycony w niezwykle magicznej, tajemniczej scenerii w trakcie zaledwie jednej, najwyżej dwóch sytuacji. A to któryś jedzie karetą, buduje mosty, siedzi w łodzi, studni czy wieży. Którąś oplata powój, inna czesze wzburzone morskie fale, wachluje się wachlarzem, szuka miłości. Krajobraz mieni się kolorami złota, srebra, błękitu, purpury. Barwy odzwierciedlają stany emocjonalne bohaterów, którzy na przestrzeni zaledwie kilkunastu linijek przechodzą całkowitą przemianę. Oczywiście, jak to w bajkach bywa, zmieniają się na lepsze i pod wpływem innych osób, ich serdeczności, życzliwości czy miłości. Może to trochę naiwne i ckliwe, ale jakże wdzięczne i kojące.

Skrzy się od porównań i metafor w "Zaklętej uliczce", od kolorów i emocji. Gellner zaprasza wierszem do wędrówki na skraj wyobraźni, tam, gdzie jawa miesza się ze snem. Jej poezja niesie pozytywne przesłanie, ale wzbudza różne emocje. Czasem niesie spokój, ukojenie i relaks, czasem zaskakuje, niepokoi oraz aktywizuje. Wtóruje jej artystka, Ela Śmietanka-Combik, która swoimi baśniowymi, dynamicznymi obrazami, odzwierciedla zamysł autorki. Dziewczynkom z pewnością spodobają się wizerunki księżniczek w sukniach z epoki i kwiaty: róże, powój, hortensje. Chłopców zadowolą koty i okutani w zbroję rycerze.

Na stronie przytytułowej znajdziemy przedmowę Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka i Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu na temat wspomnianego odznaczenia oraz samej Doroty Gellner. Czy wiecie, że autorka "Ogórka wąsatego" wypiła sok z cytryny – obowiązkowy podczas ceremonii pasowania różą, w 2005 roku? Dowiadujemy się również o tym, że laureatami słonecznego Orderu są między innymi: Irena Sendlerowa, Dalajlama XIV, Jan Paweł II czy Nelson Mandela.

"Zaklęta uliczka" to zbiór bajkowych opowiastek, które zabierają dzieci w świat marzeń i wspaniale uruchamiają dziecięcą wyobraźnię" – pisze rzecznik. Czy jest tak istotnie? Sprawdźcie!

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Amelia i Kuba
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Plasterek