Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Florka. Listy do babci

Autorzy: , dodano Piątek, 8 maja 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Florka. Listy do babci"
Roksana Jędrzejewska-Wróbel
ilustr. Jona Jung
Wydawnitwo Bajka, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Listy do babci", których autorką jest Florka, doczekały się właśnie drugiego wydania. Przypomnijmy, że pierwsze miało miejsce w roku 2010, książkę opublikowało wtedy wydawnictwo Literatura. Dzięki temu kolejne pokolenie dzieci dowie się, czym jest sztuka korespondencji i być może nabierze chęci do napisania choćby jednego listu.

Żyjemy w czasach esemesów i e-maili, zdeterminowanych czasem, wciąż upływającymi terminami, w których najbardziej popularnym powiedzeniem stało się, że coś powinno być zrobione „na wczoraj”. Coraz mniej myślimy, za to więcej i szybciej działamy. Czy to dobrze, czy źle? – pytanie to pozostawiam socjologom i antropologom. Wiem jednak, że są pewne elementarne umiejętności, które człowiek przeciętnie wykształcony i cokolwiek inteligentny nabyć powinien. Jedną z nich jest z pewnością umiejętność pisania i odpowiadania na listy.

Roksana Jędrzejewsja-Wróbel, jedną z części przygód sympatycznej ryjówki Florki napisała w formie listów, których adresatem jest, babcia głównej bohaterki, Balbina. Wszystko w tej książce ściśle ze sobą współgra. Od języka (jego klarowności i prostoty - w najlepszym znaczeniu tego słowa) po wspaniałe, kameralne i ciepłe ilustracje Jony Jung. Mógłbym sobie życzyć jedynie, aby na listy Florki odpowiadała ich adresatka. Taki układ uzupełniłby formę o dwie strony korespondencji i zaspokoił moją osobistą ciekawość o odczucia i wrażenia babci Balbiny. Ale jasnym jest dla mnie, że taka opcja wymusiłaby zmianę stylu i zdeterminowała autorkę do tego, aby listy Babci do Florki, były pisane językiem dojrzałej kobiety, a to mogłoby wpłynąć na odbiór całej książki przez młodego czytelnika.

Nie tutaj miejsce na skreślenie, nawet pobieżne, sylwetki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, ale zaznaczyć warto, że autorka obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską (pod okiem prof. Stefana Chwina) pt. „Autobiografia w listach. Korespondencja Kazimiery Iłłakowiczówny z pisarkami”. Wnioskować zatem można, że pisząc „Florkę. Listy do babci” wiedziała doskonale jak, co i kiedy napisać należy. Warsztatowo zresztą książka jest doskonała. Listy napisane zgodnie z panującymi (aczkolwiek coraz bardziej zapominanymi) obyczajami i zasadami pisania korespondencji, przywracają do łask odchodzącą powoli do lamusa sztukę epistolografii. Nikt już przecież dzisiaj nie prowadzi korespondencji z takim wdziękiem, humorem, ostrością spojrzenia, jak czynili to jeszcze niedawno choćby Zbigniew Herbert, Stanisław Barańczak czy Czesław Miłosz. „Florka” trochę czerpie z tych wzorców, szczególnie pożegnania i podpisy Florki aż skrzą się od herbertowskiego stylu: „Buziaki-ziemniaki (takie piaskowe), Twoja wakacyjna wnuczka Florka”, czy choćby tak: „Cmokole-zakupole, Twoja niezgubiona wnuczka Florka”.

Dla mnie osobiście największa wartość tej publikacji tkwi właśnie w obranej przez Jędrzejewską-Wróbel formie listów. Być może "Florka" rozbudzi w najmłodszych pragnienie "analogowej" korespondencji. Wydaje mi się, że najlepszym zamknięciem tej notatki będą słowa narratora książki, których użył on we wstępie do korespondencji:

„Ale Florce trochę żal rozstawać się z papeterią w różyczki, lizaniem znaczków, bieganiem do skrzynki pocztowej, a potem czekaniem na listonosza i niecierpliwym rozrywaniem kolorowej koperty”.

Dariusz Szymanowski

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • OKO
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik