Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Nie trzeba słów

Autorzy: , dodano Czwartek, 25 czerwca 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (0-3 lata), Książki dla dzieci (3-5 lat)

"Nie trzeba słów"
Armando Quintero
ilustr. Marco Somá
przeł. Beata Haniec
Wydawnictwo Tako, 2015
seria: kolekcja OQO


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Trudno jest cokolwiek powiedzieć (napisać) o książce, której już sam tytuł brzmi: „Nie trzeba słów”. Warto jednak zajrzeć do książki Armando Quintero, zilustrowanej przez Marco Somá, a wydanej w Polsce przez Tako, która dotyka… no właśnie…

"Wszystkie zwierzęta mają głos. Potrafią okazywać uczucia i mówić miłe rzeczy" – tak zaczyna się ta historia. Książka Quintero to opowieść o miłości, a dokładnie o sposobach jej okazywania. Dla człowieka jasnym jest, że najprościej jest drugiej osobie o swoich uczuciach powiedzieć. A jak robią to zwierzęta? Psy szczekają, koty miauczą, kury gdaczą, krowy muczą, konie rżą, wilki wyją, a żyrafy? Żyrafy nie mają głosu, ale mają za to długą szyję, "tak długą, że może się do niej przytulić mała żyrafka". Ten prosty gest tak spodoba się żyrafce, że postanowi nauczyć go swojego przyjaciela słonika. Wkrótce, jak można się domyślić, mania przytulania rozprzestrzeni się na inne zwierzęta i tak oto wszyscy zrozumieją, że wcale nie potrzeba słów, aby powiedzieć komuś: kocham cię.

"To przecież takie banalne" – powiedzą niektórzy. Ale czy naprawdę zastanawialiśmy się kiedyś nad fenomenem dotyku? W wielu „lifestylowych” magazynach przeczytać można o roli dotyku w rodzicielstwie bliskości. To, że dotyk daje poczucie bezpieczeństwa, buduje szczególny rodzaj relacji oparty na zaufaniu, jest jasne, ale ów prosty gest wyciągnięcia do kogoś dłoni, przytulenia drugiej osoby znaczy o wiele więcej. To w istocie zgoda na wyruszenie w nieznane, przekroczenie granicy własnej cielesności. Jak pisał Johann Gottfried Herder: "bez ciała nasza dusza jest bezużyteczna... (ohne Körper ist unsre Seele im Gebrauch nichts)". Zmysł dotyku pomaga nam nie tylko poczuć i zmaterializować otaczający nas świat, ale pozwala nam – co udowadnia Quintero swoją książką – dotknąć tego, co niedotykalne, co na pozór nieuchwytne – „lukę między ja i ty”. Dotyka pojęć abstrakcyjnych, jak miłość i przyjaźń i jest w swoich staraniach zrozumienia ich o wiele bliższy niż słuch, wzrok czy zapach. Dotyk zdaje się być zatem, jak chciał widzieć go Zbigniew Herbert, "podwójną wszystkich zmysłów prawdą".

Warto zetknąć się z książką Quintero także przez wzgląd na klimatyczne ilustracje Marco Somá. Wiele w nich ciepła i czułości. Miękka kreska, matowa tonacja kolorów, idealnie oddają kameralny charakter tej historii. Cóż więcej można powiedzieć o tej pięknej i mądrej książce? Mówić można dużo i długo, ale nie zapominajmy, że czasami wcale nie potrzeba żadnych słów.

Dariusz Szymanowski

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic