Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Legenda o Sally Jones

Autorzy: , dodano Środa, 9 grudnia 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Legenda o Sally Jones"
tekst i ilustr. Jakob Wegelius
przeł. Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo Zakamarki, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Najpierw dopadnie Was zapach. Ten jedyny w swoim rodzaju: zapach papieru i drukarskiej farby. Dopiero później przyjdzie czas na obraz, którego nie będziecie mogli zapomnieć. Mowa o "Legendzie o Sally Jones" Jakoba Wegeliusa wydanej przez poznańskie Zakamarki. Polski czytelnik długo musiał czekać na historię sympatycznej gorylicy. Pierwsze wydanie miało miejsce w roku 2008 w Szwecji. Ale jak to mówią – lepiej późno niż wcale. Wegelius zachwyca bowiem pod każdym względem.

Sally przyszła na świat w afrykańskiej dżungli w bezksiężycową i bezgwiezdną noc. Ciemność towarzysząca narodzinom gorylicy została uznana przez przywódcę stada za zły znak. Na tragedię nie trzeba było długo czekać. Nasza mała bohaterka zostaje wkrótce schwytana przez łowców zwierząt i wystawiona na sprzedaż. Tak oto staje się ona prezentem dla narzeczonej pewnego tureckiego kupca. Aby zaoszczędzić na transporcie, kupiec przebiera małpkę za niemowlę i dzięki sfałszowanemu paszportowi, wystawionemu na niejaką Sally Jones, zawozi do Stambułu. Ale to tak naprawdę dopiero początek przygód bohaterki książki Wegeliusa. Wkrótce czeka ją jeszcze kariera nieuchwytnej złodziejki, cyrkowej atrakcji, pracownika maszynowni na statku. Przez lata zwiedzi prawie cały świat. Przewędruje z Afryki, przez Chiny, Borneo, aż do Ameryki.

Jakob Wegelius ma swój niepowtarzalny, rozpoznawalny na pierwszy rzut oka, styl. Komiksowy charakter (styl i układ) jego ilustracji ułatwia podążanie za treścią. Czytelnik staje się jednym z bohaterów, „podglądaczem” obecnym w każdej scenie.

Masa szczegółów dodaje uroku i uwiarygodnia całą opowieść w naszych oczach. Na kolejnych stronach pojawiają się „przypisy” w postaci stylizowanych map geograficznych, na których odnajdujemy istniejące w rzeczywistości miejsca. To wszystko tworzy z "Legendy o Sally Jones" książkę realistyczno-magiczną. Jeśli chodzi o gatunek, jest to opowieść przygodowa, ale niech Was nie zwiedzie jej pozornie czysto rozrywkowy charakter. Wegelius porusza tutaj ważkie tematy. Między innymi problem samotności, niezrozumienia, inności oraz potrzeby bliskości i prawdziwej przyjaźni. A ta możliwa jest nawet pomiędzy człowiekiem a gorylicą.

"Legenda o Sally Jones" to w moim prywatnym rankingu najlepsza (jak dotąd) książka wydana w bieżącym roku w kategorii „import”. Dzięki takim publikacjom redakcja Zakamarków jest już jedną nogą w literackim raju. Czas na drugą. W kolejce czekają "Małpa mordercy", "Rysunki z Antarktydy", "Wśród fal i chmur", "Esperanza", "Tajemnica pana Baldera" (koniecznie!), "Szpiedzy Oreborga". Do dzieła!

Dariusz Szymanowski

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • 12 miesięcy