Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pan Toti, Berta, Tyczka i czarodziejska różdżka

Autorzy: , dodano Czwartek, 16 kwietnia 2015 | kategoria: Audiobooki

"Pan Toti, Berta, Tyczka i czarodziejska różdżka"
Sorn Gara
czyta: Magdalena Różdżka
Centrum Handlowe Forum w Gliwicach, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Cuda się zdarzają – pomyślałem – gdy trafił w moje ręce audiobook z bajką dla dzieci wydany przez (uwaga!) centrum handlowe. Do tej pory było dla mnie jasne, że kto jak kto, ale centra handlowe nie robią takich rzeczy. Bo i po co? Zarobić się przecież na egzemplarzach promocyjnych nie da. No więc…?

Chcąc dowiedzieć się, kto za to wszystko odpowiada, zanurzyłem się w lekturę Internetu. Oficjalne strony gliwickiego Centrum Handlowego Forum donosiły: "Rozpoczynająca się 28 listopada (red.: zeszłego roku) akcja ma pomóc młodym niepełnosprawnym artystom z gliwickiego Zespołu Szkół im. J. Korczaka. Każdy klient FORUM, który chce otrzymać egzemplarz audiobooka, musi przy okazji zakupów ofiarować przynajmniej złotówkę na rzecz artystów. Kwesta potrwa do 23 grudnia i włączą się w nią uczniowie i opiekunowie ze szkoły. Pieniądze wrzucać będzie można także do stacjonarnej puszki znajdującej się w punkcie informacyjnym centrum". Cel szczytny, a sama bajka pt. "Pan Toti, Berta, Tyczka i czarodziejska różdżka"?

Pan Toti – bajkowy bohater gliwickiej pisarki Sorn Gary, która od wielu lat zajmuje się grafiką, a także prowadzi warsztaty ikonopisarskie, to postać dobrze już znana dzieciom. Pan Toti to człowieczek tak mały, jak paluszek, mieszka w pniu starego drzewa, a jego przygody znamy z takich książek jak „Pan Toti”, „Pan Toti i ufoludki” czy „Pan Toti i powódź”. W 2014 roku przygody symaptycznego bohatera zostały zaadaptowane na potrzeby telewizji, a za reżyserię animacji odpowiadają Łukasz Słuszkiewicz i Jaroslav Baran.

Historie o Panu Totim są napisane plastycznym językiem. Nie dziwi więc fakt, że tak dobrze odnalazły się w postaci audiobooka. Wielka w tym zasługa aktorki Magdaleny Różczki, która użyczyła swojego głosu. "Pan Toti, Berta, Tyczka i czarodziejska różdżka" opowiada o sile przyjaźni i niezwykłej wierze w coś, co dla wielu dorosłych ludzi stało się już dzisiaj tylko wytartym hasłem, mianowicie – wiary w solidarność. Pan Toti dzięki pewnej wrażliwej dziewczynce Bercie przekonuje się, jak wielka siła tkwi w opiekuńczości i przyjaźni, dzięki której wszystko jest możliwe. Fabuła przeplatana jest piosenkami, przy których mój syn bawił się wyśmienicie.

Liczę, że moje zaskoczenie wydawcą będzie co jakiś czas podsycane, a Centrum Handlowe Forum nie powiedziało ostatniego słowa w kwestii swojej nowej, „wydawniczej” działalności. Tym bardziej, że cel całej akcji zasługuje na uznanie i szacunek.

Dariusz Szymanowski

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach