Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Czerwony Kapturek

Autorzy: , dodano Środa, 27 maja 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Czerwony Kapturek"
ilustr. Izabela Dudzik
tekst bajki: Marek Jagielski
Wydawnictwo Brambla, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wszystko się może zdarzyć, gdy w książce zabraknie tekstu, a ilustracje pokryją od góry do dołu całe strony. I nie jest to błąd w druku, a zamierzone działanie, bo najmłodsze dziecko wydawnictwa Brambla – "Czerwony Kapturek" – to po prostu picturebook. I zarazem debiut młodej (i zdolnej) graficzki Izabeli Dudzik, która zaprasza do magicznego świata małej dziewczynki.

Picturebook pozwala na samodzielne opowiedzenie znanej bajki, na dowolne jej modyfikacje, zabawę słowem, konwencjami, szukanie w języku tego, co najpełniej odda to, co w dziecięcej duszy gra. Dziecko-czytelnik jest kreatorem nowej opowieści, dowolnie może bajkę zmieniać, odbiegać od tematu i stwarzać codziennie na nowo zaczarowaną rzeczywistość. Może powstanie tylko w umyśle i tam pozostanie, może mały czytelnik zechce ją przenieść na papier.

"Czerwony Kapturek" ma format szkolnego zeszytu, książka jest lekka i poręczna. Na końcu opowieści znajdują się strony, po których można rysować. Książek oczywiście nie wolno niszczyć, ale tu można bazgrolić za przyzwoleniem samej autorki. Przygotujcie więc kredki, uruchomcie wyobraźnię i do dzieła! A na skrzydełku okładki czeka na was zagadka: trzeba odszukać na ilustracjach pokazane elementy.

Opowiadanie tego, co się zobaczyło na obrazkach, pomaga dziecku oswoić się z językiem, bawić słowami, ćwiczyć wymowę i rozwijać wyobraźnię. A znajomo brzmiąca historia angażuje pamięć i wywołuje skojarzenia. Na końcu książki – to dla tych, co potrafią czytać samodzielnie – znajdziemy tekst "Czerwonego Kapturka" w interpretacji Marka Jagielskiego.

Izabela Dudzik buduje nastrój kolorami, stonowane barwy i przyćmione światło stwarzają niemal baśniową, magiczną atmosferę. Oprócz znanych motywów na ilustracjach pojawia się kilka współczesnych detali, wplecionych w tradycyjną bajkę. Nieco humorystyczne ujęcie tematu dodaje historii lekkości.

Czego uczą nas picturebooki? Nie bać się tworzyć, nie bać się zmyślać i wykraczać poza schematy – wszak bywa to często początkiem nowej, ekscytującej przygody. Gdy nie ogranicza tekst, nie wyznacza sztywnych ram, zostawiając dowolność interpretacji, można bohaterów poprowadzić wedle uznania. To nie musi być nawet bajka o Czerwonym Kapturku, bo ogranicza was tylko wyobraźnia. A ta podobno… nie ma granic, jeśli wierzyć pisarzom.

Magda Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Ryms na Facebook