Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Maja z Księżyca

Autorzy: , dodano Wtorek, 8 grudnia 2015 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Maja z Księżyca"
Katarzyna Babis
Wydawnictwo Widnokrąg, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Maja z Księżyca" Katarzyny Babis ma troje bohaterów i jest to trójkąt bardzo znaczący. Czytelnik widzi świat oczyma sześcioletniej Ali, młodszej z dwóch sióstr. To ona obserwuje, słucha, buduje sobie obraz sytuacji. Ona opowiada o swojej siostrze dzieciom w klasie, budząc konsternację i śmiech. Tak naprawdę najwięcej miejsca w opowieści zajmuje właśnie siedmioletnia Maja. Siostrzyczka ciałem przebywa w szpitalnej sali, do której Ala zagląda tylko ukradkiem, z krzesła na korytarzu. A gdzie Maja przebywa duchem i dlaczego spotyka ją to wszystko, oto pytanie. I tutaj snuje się niezwykła opowieść, która zajmuje większość książki. Snuje się częściowo na bazie tego, co Ali mówi Tato, trzeci bohater opowieści.

Maja jest księżycową księżniczką, która przygotowuje się do podróży. Maska tlenowa na twarzy i odosobnienie są po to, by władczyni nie zaraziła Księżyczan ziemskimi chorobami. Teraz Maja głównie leży, obsługiwana przez rzeszę specjalistów, ale już niedługo poleci do swego królestwa. Wiotka, milcząca i bezwolna na Ziemi, poza nią będzie władać i bawić się w najfantastyczniejszy sposób. Będzie robić to wszystko, czego tutaj robić nie może.

Książka (której notabene patronuje Oddział Bajka - Wędrująca Szpitalna Biblioteka) stara się więc opowiedzieć o rzeczach, przed którymi cofamy się ze strachem. O rodzinie dotkniętej tragedią umierania dziecka. O dziewczynce, której na tym świecie jest coraz mniej. Ale przede wszystkim o tej, dla której umieranie siostry zmienia wszystko - porządek dnia codziennego, relacje z ojcem, stosunki z obcymi. Bo to ona stara się poskromić sytuację, jak potrafi.

Wyobraźnia to jest taka władza, którą można opisać dość precyzyjnymi słowami z dziedziny psychologii rozwojowej czy psychiatrii, ale którą jednocześnie chcemy chronić przed trywializacją, po prostu poddając się jej działaniu. Uruchamia się na przykład wtedy, kiedy umysł cierpi na deficyt twardych danych. I tak właśnie można by tę opowieść odczytać. Ala nie otrzymała od dorosłych racjonalnego i wyczerpującego wyjaśnienia stanu swej chorującej siostry. Nie dostała go, bo być może ojciec nie był w stanie przełożyć tragedii umierania dziecka na język zrozumiały dla sześciolatki. Może zatem wyobraźnia zadziałała jak środek znieczulający, kompensując ziemskie niemożności księżycową wszechmocą? A może ojciec częściowo wyjaśnił fakty, ale nie dotknął zbolałą myślą pytania "dlaczego". I wyobraźnia dopowiedziała zdarzeniom sens? Cokolwiek działa i nie wyrządza szkody, jest dobre. Dzięki snom na szpitalnym korytarzu, w których widzi Maję śmigającą na księżycowych rozgwiazdach czy grającą w tenisa z bobrami, Ala oswaja moment, poza który sięga wyobraźnia i wiara, ale nie wiedza.

Książka napisana jest z sugestywną prostotą i co zaskakujące przy tym temacie, z czarująco subtelnym poczuciem humoru, które nieoczekiwanie błyska z sytuacji wyobrażonych przez małą bohaterkę. Katarzyna Babis jest autorką zarówno tekstu, jak i obrazów, tworzących tutaj szczególnie spójną całość. Na Księżycu jest i groźnie, i pięknie, i smutno i wesoło - bo sprawiedliwa wyobraźnia podsuwa Ali wszystko to, czego Mai w szpitalu brakuje. Pastelowe obrazy odległej krainy łączą łagodność i tęsknotę z obcością, wzrok rozpracowuje mgławicowe kształty zatracające kontur. Wnikliwość i spójność, sięgnięcie do poetyki sennej dziwności - to trzeba w "Mai z Księżyca" docenić.

Alicja Szyguła/blog W Nieparyżu

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli