Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Sowa, Krowa i z Wielorybem rozmowa

Autorzy: , dodano Środa, 27 kwietnia 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Sowa, Krowa i z Wielorybem rozmowa"
Dominika Jasińska
ilustr. Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno
Wydawnictwo Inne, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Dominika Jasińska zaprasza czytelników do odkrywania swojej debiutanckiej książki słowami piosenki Kazika, które jak ulał pasują do opowiadanych w niej historii. Akcja toczy się niespiesznie, wydarzenia są intrygujące i czasami zaczynają się z przytupem (a raczej wielkim hukiem): vide spadająca krowa. Krótkie teksty, mądrze spuentowane, dają do myślenia i nasuwają rozmaite refleksje. Autorka kładzie nacisk na analizowanie sytuacji w duchu filozofowania i przede wszystkim rozmowę. Bo też gadają jej bohaterowie jak najęci, pytają, kontemplują rzeczywistość i szukają w niej drugiego dna, dziwią się światu - zupełnie jak wielcy filozofowie.

Odbiorcą Jasińska uczyniła czytelników w różnym wieku, dorosłych i dzieci, a każdy zrozumie opowieść ze swojego poziomu interpretacyjnego. Zamieszkujące świat stworzony przez autorkę zwierzęta mają zgoła ludzkie cechy i może nawet w trakcie czytania kogoś nam będą przypominać? A sytuacje, których uczestnikami się stają, są bliskie naszej współczesności. Płyną z tej opowieści mądre nauki, zrozumienie dla cudzych słabości, akceptacja drugiego człowieka z całą galerią wad i zalet, poszanowanie dla odmienności. Sporo się dowiemy o nas samych, jeszcze więcej nauczymy o komunikacji interpersonalnej. A rozmowa, uważne słuchanie innych i empatia są kluczem do rozwiązania wielu problemów.

To książka, do której warto wracać nawet po latach. Uniwersalne rozważania o życiu – jakkolwiek banalnie to zabrzmi – będą zawsze na czasie. Tylko perspektywa może się zmienić, co z wiekiem przychodzi naturalnie i jest nieuniknione. Tematy trudne, ważne porusza autorka taktownie, niczego nie narzuca, jedynie pomaga szukać rozwiązania. I robi w taki sposób, że trafia z przekazem do czytelników w różnym wieku. Nie zawsze na poważnie, choć zdawałoby się tematyka tego wymaga, bo doprawia rzecz humorem i szczyptą abstrakcji.

Zaczarowała Jasińska rzeczywistość razem z gadającymi zwierzętami i zamknęła w pięknej, poetyckiej opowieści. Niesztampowe ilustracje Anity Andrzejewskiej i Andrzeja Pilichowskiego-Ragno wywołują uśmiech i doskonale uzupełniają tekst. Barwne, inspirujące kolaże wykonane z różnych materiałów i przedmiotów zalegających zapomniane szuflady czy zakurzone piwnice ukazują czułość, z jaką odnoszą się autorzy do bohaterów. Świat z recyklingu ożywia, podobnie jak wyobraźnia dziecka, różne rupiecie oraz mniej lub bardziej niepotrzebne rekwizyty. Te trójwymiarowe obrazki wnoszą odrobinę magii, odmieniają codzienność i wprowadzają elementy bajkowe. Świetnie pasują do historii, równie niezwykłej, co jej bohaterowie.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Plasterek
 • Amelia i Kuba