Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Gofrowe serce

Autorzy: , dodano Czwartek, 22 kwietnia 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat)

„Gofrowe serce. Lena i ja w zatoce Pękatej Matyldy”
Maria Parr
przeł. Aneta W. Haldorsen
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2007

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Serce cioci-babci

Czy ktoś miał kiedyś wątpliwości, że babcia ma serce z gofra? Kręciołeczek i sąsiadeczka - dwoje dziewięciolatków z Zatoki Pękatej Matyldy, twierdzą, że nie tylko babcia ma takie serce, ale i ciocia-babcia, ich „babcia zastępcza”. Zacznijmy jednak od początku.

Maria Parr to norweska pisarka, której udało się stworzyć zabawną historię przyjaźni między chłopcem - Theobaldem Rodrikiem a dziewczynką Leną, która „ma zielone oczy i siedem piegów na nosie”. Lena z charakteru przypomina trochę Pippi, jest zadziorna, dumna i ma niezwykłą smykałkę do kłopotów. W te najbardziej „nielegalne” a zarazem najśmieszniejsze wciąga Kręciołeczka (przezwisko Theobalda Rodrika) – swego sąsiada. Są zatem zabawy w: łapanie zwierząt do „barki Noego”, uroczyste otwarcie domu starców dla koni, zjeżdżanie po linie z okna na pierwszym piętrze i inne jeszcze bardziej zatrważające. Wszystko kończy się wstrząśnieniem mózgu Leny. Brzmi strasznie, ale – jak się okazuje – wypadki przyczyniają się do zdobycia przez dziewczynkę upragnionego taty. W jaki sposób? - sami przeczytajcie.

„Gofrowe serce. Lena i ja w Zatoce Pękatej Matyldy” to powieść z humorem, dynamiczna ale i poruszająca. Choć język jest czasem koślawy i toporny, co być może wynika z tłumaczenia, to barwnie oddaje perypetie dziwięciolatków, ich zmaganie się z uczuciami czy fizyczną nieporadnością. Autorka niezwykle sugestywnie przedstawia nabijanie guzów, spadanie z sanek czy zwisanie nad przepaścią. Aż chce się czasem krzyknąć – auć! Na szczęście nad losem dzieciaków czuwa dobry duch tej historii: ciocia-babcia, która piecze najlepsze gofry na świecie i robi na drutach ohydnie gryzące swetry. Jednak pewnego dnia... „W niedzielę spadł śnieg. I w niedzielę zmarła ciocia-babcia”.

Okazuje się zatem, że jest to książka także o śmierci, tęsknocie i rozstaniu. Autorka „Gofrowego serca...” radzi sobie z tym tematem świetnie. Jest delikatna i czuła. Z dużą wrażliwością opisuje dziecięce przerażenie, smutek, plątaninę myśli. „Coś się we mnie rozpadło”, „Moje myśli fruwały w kółko jak płatki śniegu i nic nie miało sensu”, „Nie potrafiłem tego zrozumieć. To dziwne już nigdy nie zobaczyć cioci-babci”.

Pisarka cierpliwie odmalowuje kolejne etapy dziecięcego rozstawania się z ukochaną osobą. Wskazuje rodzicom, dziadkom i najbliższym, co robić, jak pomóc dziecku zrozumieć śmierć. Wreszcie daje bohaterowi, jasnowłosemu Kręciołkowi mądrość oraz umiejętności samodzielnego pokonania smutku, lęków. Pozwala łagodnie pogodzić się z odejściem babci. „Spojrzałem w górę i powiedziałem, że musi tak chyba być. Ciocia-babcia przechadza się pewnie w górze razem z aniołami i Jezusem. Pod choinkę dała im na pewno swetry robione na drutach”.

Skandynawowie mają niebywałą lekkość w pisaniu o sprawach trudnych (śmierć, choroba terminalna, osierocenie itp.), wydawałoby się niemożliwych do opowiedzenia. Nie wiem dlaczego tak jest, ale cieszę się, że są tacy pisarze, a wśród nich Maria Parr, którzy pomagają nam, rodzicom, przybliżyć dziecku całą prawdę o życiu i jego - czasem nieoczekiwanym, końcu. Bo śmierć „jest prawie taka jak śnieg – nie wiadomo, kiedy się zjawi, mimo że najczęściej przychodzi zimą”.

Agata Chłopek

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • OKO
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy