Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Skrzydlak

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 26 kwietnia 2010 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Skrzydlak"
David Almond
przeł. Tomasz Krzyżanowski
Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka polscy czytelnicy mają okazję poznać "Skrzydlaka" Davida Almonda (albo odświeżyć sobie, wcześniej książkę wydało wyd. Prószyński i S-ka). David Almond jest tegorocznym laureatem Nagrody im. H. Ch. Andersena, zwanej też Małym Noblem.

Skrzydlak to ktoś z pogranicza jawy i snu, jest trochę jak sowa, trochę jak anioł. Michael odkrywa go w starym, rozpadającym się garażu, stojącym koło domu, do którego przeprowadziła się rodzina chłopca. Znajduje go w dość niezwykłym momencie. Mała, nowo narodzona siostra Michaela ma chore serce, jest bardzo słaba, co kilka dni trafia do szpitala. Słaby, bo wycieńczony fizycznie jest też Skrzydlak: słabnie z głodu, cierpi z powodu reumatyzmu, jest sam. Michael początkowo nie wie, czy Skrzydlak jest tworem jego wyobraźni czy też kimś prawdziwym. Niezwykłą istotę poznaje też nowa koleżanka chłopca - mieszkająca po sąsiedzku Mina. Oboje postanawiają pomóc Skrzydlakowi, przenoszą go w bezpieczniejsze miejsce, przynoszą jedzenie (a smak ma dość niezwykły: je myszy, pająki, ale lubi też chińskie jedzenie i piwo!) i lekarstwa. Nowy znajomy stopniowo odzyskuje siły. Odwdzięcza się w sposób, który dla Michaela jest największą nagrodą: odwiedza w szpitalu siostrę chłopca, otacza ją opieką podczas trudnej operacji i sprawia, że mała odzysuje siły i zdrowie.

Fabuła "Skrzydlaka" obraca się nie tylko wokół spotkania z niesamowitą istotą. Ciekawie poprowadzony jest wątek znajomości Michaela i Miny. Mina jest trochę kimś z innej planety: interesuje się sztuką, poezją, lunatykuje, nie chodzi do szkoły - w domu uczy ją mama. W konfrontacji szkoły jako instytucji i szkoły w domu ta druga wygrywa jako ciekawsza, bez ograniczeń, bardziej rozwojowa. Ważne jest też to, iż przyjaźń Michaela i Miny wytrzymuje próbę złośliwości, na którą wystawiają ją koledzy chłopca. Michael nie musi wybierać między Miną a kolegami, potrafi pogodzić i obronić jedną i drugą znajomość.

"Pisanie bywa trudne, a czasem ma coś wspólnego z magią. Moim zdaniem opowieści są żywymi tworami i mówią o sprawach być może najważniejszych" - pisze we wstępie Almond. Pozornie zwykła, fantastyczna książka, jaką może wydawać się "Skrzydlak" kryje w sobie głębsze warstwy. Polecam.

Ewa Skibińska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Plasterek
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Amelia i Kuba