Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tomek Łebski ma (chrapkę na) smakołyki

Autorzy: , dodano Czwartek, 26 marca 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Tomek Łebski ma (chrapkę na) smakołyki" t. 6
Liz Pichon
Wydawictwo Zielona Sowa, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Znajomość z Tomkiem Łebskim można zacząć od lektury pierwszego tomu, ale także sięgając od razu do recenzowanej szóstej części. Trzeba się tylko nastawić na niecodzienny – z punktu wiedzenia dorosłego - sposób czytania. Stronice wypełniają bowiem tekst i rysunki w prawie równych proporcjach. Przyzwyczajonym do klasycznego układu treści, tworzącego na karcie książki harmonijną kolumnę, może być trochę trudno śledzić fabułę. Z kolei fanom komiksu i rysowania w zeszytach „Tomek Łebski…” przypadnie do gustu. No i jeszcze chłopakom lubiącym wafelki, gry planszowe i zabawy plastyczne.

Z poprzednich części dowiedzieliśmy się o Tomku, że ma jedenaście lat, dwoje rodziców i ukrywającą się za czarnymi okularami, nastoletnią siostrę Dankę. Wiemy również, że jego najlepszy kumpel, a jednocześnie sąsiad, nazywa się Darek, jego ulubiona kapela 3PACZKA, a koleżanka, która zawładnęła jego sercem to Asia. Dla niej Łebski założył kapelę PZOMBIE i uczy się grać na instrumencie. Ale i tak najciekawszą rozrywką Tomka jest rysowanie – na przerwach, na lekcjach, w zeszycie, na kartkach, wszędzie! Pasją tą wkurza swojego nauczyciela Pana Pełniczewicza i klasowego lizusa Marka Meldunkowego. Zapomniałabym o WAPNIAKACH! – w ten pieszczotliwy sposób jedenastolatek nazywa swoich dziadków: Walerię i Ludwika, którzy w szóstym tomie obchodzą pięćdziesiątą rocznicę ślubu.

Głównych bohaterem szóstego tomu jest oprócz Tomka, Wapniaków i Marka Meldunkowego śnieg. Obfite opady tego przyjemnie chłodnego puchu powodują, że szkoła Łebskiego zostaje czasowo zamknięta, a w domu wujka Krzyśka, jego żony i dwóch synów wysiada ogrzewanie, więc przenoszą się do domu rodziców Tomka. Uradowane dzieci korzystają ze śnieżnych rozrywek, a marudni dorośli narzekają na niewygody spania w obcym łóżku. Na szczęście babcia Waleria dzierga dla całej rodziny szaliki i czapki, więc nikt nie chodzi zziębnięty, co najwyżej zawstydzony. Śnieg wywraca do góry nogami życie Łebskich, a tymczasem wielkimi krokami zbliża się rocznica ślubu dziadków. Szykuje się wielka niespodzianka, jaka?

Przygody Łebskiego są dość zwyczajne. Obserwujemy jedenastolatka jak podkrada słodycze, skrzętnie chowane przez mamę, jak droczy się ze starszą siostrą, czy usiłuje zdobyć odznakę wzorowego ucznia. Ale to nie znaczy, że książki Liz Pichon są nudne. Nie ma tam dramatów, ale są za to liczne zabawne sytuacje okraszone komiksowymi rysunkami lub napisane fantazyjnym krojem. Treść jak i forma książki dostarcza pozytywnych wrażeń, zapewnia rozrywkę na dobrym poziomie. Z pewnością niejeden uczeń ostatnich klas podstawówki odnajdzie w Łebskim własne cechy charakteru i ambicje. Być może zainspiruje się kreatywnymi pomysłami Tomka i zaprojektuje własną grę planszową, czy napisze wiersz, kto wie?

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • Ryms na Facebook