Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Fruwajka

Autorzy: , dodano Wtorek, 22 grudnia 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla rodziców

"Fruwajka"
Piotr Sommer
oprac. graf. Tomasz Frycz i Marcin Wicha
Wydawnictwo Warstwy, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

RYMSOWY TYP - KSIĄŻKA 2015 ROKU:

Od świtu do nocy Fruwajka podpatruje codzienność, zachwyca się chwilą, łapie ją i ogląda z każdej strony...

Dzień z życia Fruwajki jest poetycką opowieścią o małych cudach, jakie zdarzają się obok nas. Urzekła mnie książka, która w kończącym się roku przeszła (a raczej przefrunęła) niemalże bez echa. Dziwne to, zważywszy na osobę autora i przyciągającą wzrok okładkę w odcieniu ciepłej, słonecznej żółci. A w środku – czysta poezja!

Podróż Fruwajki została opowiedziana wierszem, krótkim, acz pełnym „zbierania widoków”. Kim lub czym jest tytułowa (czy może tytułowy) Fruwajka? Może być wszystkim, ale to czytelnik ją konstytuuje. Niewiele o niej wiadomo, wiele więc można z tym faktem zrobić. Wiemy, że Fruwajka lata, ale może to też jest metafora? Niczego nie można być pewnym w tej historii i ta niepewność jest najpiękniejsza, bo pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Jest to rzecz prosta i jednocześnie w swej prostocie wyrafinowana, zarówno jeśli chodzi o tekst, jak i stronę graficzną, której autorami są Tomasz Frycz i Marcin Wicha. Gradacja koloru stron przeprowadza czytelnika kolejno przez wszystkie pory dnia. I choć gama kolorystyczna jest bardzo wąska, wręcz na palcach jednej dłoni można policzyć kolory, w towarzystwie Fruwajki codzienność nabiera rozmaitych barw. Tak działa poezja, zamieniająca szarość dnia w mieniący się feerią barw klejnot.

A z książki dynda sobie czarna nitka. I nie jest to błąd introligatora, to działanie zamierzone! Nitka układa się na jasnej stronie w fantazyjne bądź nieskomplikowane zwoje – co z nich wyniknie? Można powiedzieć, że nitka słowem się stała, bo ten kawalątek jest dobrym pretekstem do snucia własnej opowieści. Fruwajka może być wszystkim, a nieograniczona wyobraźnia stworzy niejedną opowieść z życia tego zagadkowego stworzenia.

Żółta książka dla małych i dużych rozwija wyobraźnię, uwrażliwia na poezję, codzienność, pomaga dostrzec w niej odrobinę niezwykłości, która czyni życie znośniejszym. A wszystko to przy użyciu minimum środków dla maksimum znaczeń.

Jeśli chcecie wysnuć swoją opowieść o tajemniczej Fruwajce, zajrzyjcie do koperty schowanej na końcu książki. A może tam się schowało rozwiązanie fruwajkowej zagadki? Kto wie?

Magdalena Świtała

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Żółwik