Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tutlandia. Niespodzianki

Autorzy: , dodano Środa, 1 lipca 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Tutlandia. Niespodzianki"
Agnieszka Ginko
ilustr. Ewa Poklewska-Koziełlo
Wydawnictwo Media Rodzina, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

To już druga część przygód trzyipóletniej Tutki i jej ośmioletniego brata, Tutka. Przy czym tytułowa Tutlandia nie jest żadną znaną, z mapy lub wyobraźni, krainą, a po prostu zwyczajnym domem z ogrodem. To miejsce, w którym wspomniane dzieci i ich rodzice: rudowłosa mama i tato pod wąsem, spędzają czas na zabawie, jedzeniu, kłóceniu się i wyzywaniu od krokodyli. Ot, dom najzwyklejszy z możliwych, choć fantazyjnie został nazwany, przyznajcie.

W najnowszym tomiku czytamy o przygodach Tutki i Tutka w trakcie letnich, jesiennych i pierwszych zimowych miesięcy. Choć lato rozpoczyna się deszczem i gradem, to dzieci wcale się nie nudzą. Chodzą z rodzicami do kina i na spacery w kaloszach, przyjmują też gości. W dalszej kolejności towarzyszymy rodzeństwu w zagranicznej podróży nad morze. Na miejscu okazuje się, że Tutek i Tutka będą mieli braciszka. Wokół tej niespodzianki osnute są kolejne rozdziały książki. Żegnamy się z Tutlandią wczesną, śnieżną zimą. Rodzeństwo wraz z tatą wybiera się na bal przebierańców. Superman, wróżka i pirat bawią się znakomicie, a mama wraz z małym Tuciem zbierają siły. W ostatnich zdaniach szóstego rozdziału rodzina Tutków zatapia się w marzeniach i snuje plany na przyszłe letnie wakacje.

"Tutlandia" Agnieszki Ginko wpisuje się w nurt książek promujących wartości rodzinne i afirmujących zwyczajne życie. Jej bohaterowie, zarówno dziecięcy, jak i dorośli są na tyle uniwersalni, że czytelnicy z łatwością mogą się nimi identyfikować, a przedstawione sytuacje wydają się być wycięte z życia naszych sąsiadów. Jeśli pokochaliście Basię w pasiastej bluzeczce, Zosię i Manię z ulicy Kociej czy rezolutną Ulę wraz z urwisami, Tutek, Tutka i mały Tucio przypadną wam do gustu. A jeśli szukacie książki, która pozwoli waszemu dziecku oswoić się z tematem oczekiwania na rodzeństwo, narodzin i pierwszych miesięcy nowego dziecka, "Tutlandia..." - przyjdzie wam z pomocą. To jeden z nielicznych tytułów, który tłumaczy małym czytelnikom, jak rodzi się dziecko, gdzie to się dzieje, kto w tym uczestniczy. Pokazuje trudności, z jakimi mierzy się powiększona o nowego członka rodzina. Bez obaw, wszystko napisane jest w sposób subtelny i delikatny, szanując możliwości poznawcze i potrzeby emocjonalne małego odbiorcy.

W Tutlandii życie toczy się zwyczajnie, podkreśla wydawca. Ale w tej zwyczajności, zilustrowanej sugestywnie i z humorem przez Ewę Poklewską-Koziełło kryje się wiele barwnych sytuacji i postaci - przeczytajcie o nich.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa