Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Mat i świat

Autorzy: , dodano Środa, 6 kwietnia 2016 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Mat i świat"
Agnieszka Suchowierska
ilustr. Tomasz Kaczkowski
Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Książka dla dzieci wydana przez Krytykę Polityczną? Taka publikacja musiała wzbudzić moją ciekawość. Ale podczas lektury towarzyszył mi także niepokój o to, czy aby nie wyszła z tego propagandowa, antykapitalistyczna instrukcja. Na szczęście autorka rozprawiła się z tematem w sposób niebanalny.

Chińska fabryka, wyzysk dzieci zmuszanych do pracy za głodowe stawki, krwiożerczy kapitalizm, konsumpcjonizm, bezwzględny podział społeczeństwa na bogatych i biednych – to wszystko może zniechęcać do lektury. Książka jest wszak adresowana do młodego czytelnika, który sensu wspomnianych zjawisk do końca nie zrozumie. Nie oznacza to jednak, że takich tematów z dziećmi poruszać nie należy. Rolą rodziców jest przecież odkrywanie przed dzieckiem świata takiego, jaki jest. Pociecha z pomocą rodzica może próbować definiować otaczającą rzeczywistość w odniesieniu do takich zasad, jak solidarność, szacunek czy sprawiedliwość społeczna.

Wartością książki Suchowierskiej jest swoista dwupoziomowość historii. Dziecko odczyta ją jako przygody sympatycznego misia. Starsi czytelnicy dostrzegą bez problemu drugie dno: krytykę konsumpcjonizmu, świata, w którym poplamionej kakao przytulanki za 100 euro nie pierze się, tylko wyrzuca się ją na śmietnik. Ale w przyrodzie nic nie ginie, wszystko jedynie zmienia właściciela.

I tak jest w tej historii. Ekskluzywna zabawka już od chwili swoich „narodzin” wpada w obieg wielkiego systemu, na którego szczycie znajdują się bogaci ludzie (skądkolwiek by oni byli), po nich w kolejce miejsce zajmuje „klasa średnia”, następnie stoją „służący”, a na samym końcu dostrzec można najuboższych – „zbieraczy odpadków”.

Grupy te różnią się od siebie wszystkim: od ubrania (w wypadku jednych są to drogie sukienki koktajlowe wkładane tylko raz, w wypadku innych ciuchy kupowane w second-handach, a w wypadku żebraków – szmaty) po konstrukcję emocjonalną. To, co dla bogatego dziecka jest już jedynie brudną zabawką, dla małego egipskiego chłopca będzie towarem luksusowym. Mimo braku oczka, wyleniałego futerka Mat stanie się ukochanym misiem Hosniego. Proste rozłożenie akcentów: bogaci  = materializm, biedni = duchowość – byłoby zbytnim uproszczeniem, ale w takim ujęciu jest sporo racji.

Optymizm głównego bohatera, radość życia, umiejętność dostrzegania krótkich chwil szczęścia sprawiają, że Mat to postać, z którą chcemy się identyfikować. Chcemy się identyfikować, zapominając nawet, gdzie, przez kogo i po co został on właściwie stworzony. Miś swoją postawą udowadnia, że zawsze znajdzie się wyjście, nawet z pozornie beznadziejnej sytuacji. Najważniejsze jednak, aby mieć szacunek do siebie i innych, bez względu na pochodzenie, kolor skóry, język, pozycję społeczną czy saldo na koncie.

Dariusz Szymanowski

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Plasterek
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Amelia i Kuba
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli