Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Zaufanie

Autorzy: , dodano Piątek, 21 sierpnia 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Zaufanie"
Anna Cieplak, Lidia Ostałowska
ilustr. Anna Pluta
Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Nastoletnia Eliza właśnie przeprowadziła się z Krakowa do bliżej nieokreślonego małego miasta. Jej rodzice pokłócili się z tatą Bartka, więc dziewczyna straciła kontakt ze swym najlepszym kumplem, na domiar złego musi stawić czoła nowej klasie i zupełnie nieznanym okolicom. Na szczęście Eliza dostała psa Findusa, z którym łatwiej jej oswajać nową rzeczywistość. Czy nastolatka znajdzie w klasie bratnią duszę? Czy będzie w stanie zaufać obcym ludziom?

Historia Elizy, napisana w sposób wiarygodny, językiem trafiającym do dzisiejszej młodzieży, jest tylko pretekstem do rozmowy na temat zaufania, równości, wolności słowa i innych społecznych wartości. Autorki w sposób niezwykle przejrzysty i konkretny tłumaczą, jakie zyski wynikają dla ludzi z równego podziału dóbr, z tego, że obdarzamy ludzi zaufaniem, a także, że podejmujemy na ich rzecz wolontariacką pracę. Na wziętym z życia przykładzie pokazują niszczące działanie stereotypów, ostrzegając przy tym przed umieszczaniem intymnych treści w Internecie, szczególnie na portalach społecznościowych. Wprowadzają do młodzieżowego słownika termin mediacja i wskazują na korzyści, jakie wynikają z mediacji dla skonfliktowanych stron. Książkę kończy rozmowa z reporterką Lidią Ostałowską na temat postrzegania mniejszości narodowych w Polsce, a w szczególności mniejszości Romów.

„Zaufanie” ukazało się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej i jest odpowiedzią redakcji na potwierdzony badaniami CBOS wzrost stopnia nieufności pomiędzy ludźmi. Książkę promuje akcja społeczna „Czy pożyczysz telefon?”, w której to okazuje się podczas ulicznego eksperymentu, że tylko 20 procent badanych nastolatków pożyczyłoby telefon nieznajomej osobie. Niewielu, prawda?

Fabuła „Zaufania” poprzetykana jest miniwykładami na temat nierówności społecznej, samorządności, stereotypów, bojkotu konsumenckiego, ekologii, pisanymi z perspektywy zwolenników idei lewicowych. Warto wziąć to pod uwagę proponując tę lekturę swojemu dziecku. Aczkolwiek niezależnie od wyznawanych poglądów trudno się nie zgodzić z główną tezą książki, mówiącą, że zaufanie buduje ład społeczny, gwarantuje wzajemną życzliwość, sprzyja zrozumieniu i akceptacji. I jest tego zaufania zdecydowanie za mało w kontaktach międzyludzkich, na co wskazują nie tylko badania statystyczne, ale też zwykłe codzienne obserwacje...

Łucja Abalar

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • OKO
 • ryms w empikach