Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pomelo wyrusza za mur ogrodu

Autorzy: , dodano Piątek, 17 kwietnia 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Pomelo wyrusza za mur ogrodu"
Ramona Bădescu
ilustr. Benjamin Chaud
przeł. Katarzyna Skalska
Wydawnictwo Zakamarki, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

O czym jest ta książka? Czy o wewnętrznym pragnieniu przygody i podróży? O odwadze zrobienia pierwszego kroku poza znane sobie miejsce? O podjęciu decyzji o wyruszeniu w nieznane? A może o potrzebie konfrontacji: swojego świata ze światami innych istot? W istocie mówi ona o tym wszystkim i jeszcze o czymś…

Bohatera, który zrodził się w wyobraźni Ramony Bǎdescu, specjalnie przedstawiać nie trzeba. Pomelo (filozofujący słoń, który mieszka pod dmuchawcem) tym razem powraca w historii pod wielce znaczącym tytułem „Pomelo wyrusza za mur ogrodu”. Pewnego razu nasz mały różowy przyjaciel dostrzega zmiany, które zaszły w jego otoczeniu. Dmuchawiec „nie były już jego dmuchawcem”, truskawki utraciły swój smak, rzepy nie były zainteresowane wysłuchaniem koncertu, jaki im urządził, a w dodatku „nikt go nie zaprosił na przyjęcie u topinamburów”. Granda! Nasz bohater zaczął się nawet zastanawiać czy pozostał w jego świecie ktoś, na kogo mógłby liczyć. Niektórzy dotychczasowi znajomi przestali mówić mu „dzień dobry”, a inni zaczęli się na niego dziwnie gapić. Wszystkie te przypadki zaczęły go nie tylko zastanawiać, ale wręcz martwić, aż w końcu Pomelo „gdzieś zgubił swój uśmiech”. Ale czasami i takie wypadki mogą być dobrym bodźcem do zmian. Tym razem zachowanie innych zmusiło i zachęciło zarazem do podjęcia przez słonika ważnej decyzji o opuszczeniu swojego ogrodu. A zatem żegnajcie sałaty, marchewki, pomidory i niewdzięczne topinambury, „Pomelo wyrusza…”.

Ku swemu zdziwieniu mały słonik stwierdza, że świat poza murem w gruncie rzeczy przypomina jego świat. Wydaje mu się nawet, „że wszystko to już gdzieś widział”. Takie déjà vu (…) że ten nowy ogród trochę przypomina stary. W czymś bardziej, w czymś mniej”.

Wszystkie historie Ramony Bǎdescu noszą znamiona czystego filozofowania. Mały słonik stawia pytania o sens istnienia, o przyczynę i cel smutku, o to, czy ktoś kim się dotąd opiekował, przetrwa, gdy go zabraknie? Wreszcie Pomelo wyraża nadzieję, że świat (tj. jego ogród) „nie kończy się przepaścią”, że coś jednak za nim jest.

„Pomelo wyrusza za mur ogrodu” jest książką i o potrzebie poznania świata i o odwadze. Jest również książką o smutku i samotności, jakiej przychodzi niekiedy doświadczać przecież każdemu z nas. Ale – co najpiękniejsze w tej historii – świat jest doprawdy bardzo mały i wszędzie podobny. Czasami warto wyruszyć w nieznane, aby zrozumieć, że „nasz świat” prawie niczym nie różni się od tego za murem. Bo jak to mówią, wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Ale póki co Pomelo poznaje inne miejsca i „ma wrażenie, że patrzy na świat inaczej”. Rozejrzyjcie się wokół siebie i wy oczami Pomelo, naprawdę warto.

Dariusz Szymanowski

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej