Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Mamma mia. Włochy dla dociekliwych

Autorzy: , dodano Wtorek, 21 kwietnia 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Mamma mia. Włochy dla dociekliwych"
Monika Utnik-Strugała
ilustr. Anna Ładecka
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015
seria: Świat dla Dociekliwych


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Oto rzecz zupełnie niesłychana. Wciągająca, mądra i piękna. Nic w tym dziwnego jeśli wspomnieć, że za wydanie „Mamma mia” odpowiadają Dwie Siostry. A najważniejsze, że „Mamma mia” rozpoczyna nową serię warszawskiego wydawnictwa: Świat dla dociekliwych.

„Mamma mia” cieszy tym bardziej, że jej autorką jest polka Monika Utnik-Strugała - italianistka, dziennikarka, od ośmiu lat związana z pismem wnętrzarskim „Weranda”, w którym prezentuje przede wszystkim włoski design. Warto dodać, że „Mamma mia” to jej pierwsza książka. Debiut to zatem udany i dobrze rokujący na przyszłość.

Swego czasu Dwie Siostry opublikowały ilustrowany przewodnik autorstwa Miroslava Šaška pt. „Oto jest Rzym” . Książka ta jest częścią kultowej już dzisiaj serii o najsłynniejszych miastach świata. Ale album Šaška, mimo swojej niewątpliwej wartości, przedstawiał Włochy jedynie wyimkowo. I chociaż Rzym jest z pewnością reprezentatywnym przykładem piękna półwyspu Apenińskiego, to nie opuszczała mnie chęć przeczytania całościowej prezentacji tego intrygującego kraju. Doczekałem się. Książka Utnik-Strugały na 150 stronach mieści naprawdę obszerną wiedzę o Włoszech i Włochach. Mocną stroną tej publikacji jest fakt, iż nie powtarza ona powszechnie znanych informacji, za to stara się wniknąć w istotę rzeczy, odkryć ducha tego miejsca i zrozumieć ludzi zamieszkujących „włoski but”. Dlaczego po polsku mówimy – Włochy, „skoro dla całego świata kraj słynący z pizzy i spaghetti to Italia”? Czym jest kamień milowy? Kto wynalazł nutellę? Kim był Luigi Bezzera? Czy spaghetti alla bolognese to tradycyjna bolońska potrawa? Kto przywiózł do Polski „włoszczyznę”? Ile istnieje rodzajów makaronu? Odpowiedzi na te i inne pytania odnaleźć można właśnie w „Mamma mia”. Ta książka stworzona została po to, by wybrać się z nią do Włoch. To idealny przewodnik. Nie tylko dlatego, że posiada również słowniczek. Całość daje nam wiedzę na temat zwyczajów, mentalności, tradycji, włoskiej kuchni, sztuki i kultury Włoch. Poza tym odnajdziemy także kilka smaczków w postaci przepisów, chociażby na sałatkę panzanella.

Wiedzieli Państwo, że „Włosi często powtarzają piano piano – powoli, powoli. Istnieje nawet Stowarzyszenie Sztuki Życia bez Pospiechu. To ono ogłosiło Dzień Powolności, który obchodzi się 25 lutego – przechodniom, którzy idą za szybko, wlepiane są wtedy symboliczne mandaty”. Lektura książki Moniki Utnik-Strugały zajęła mi dosłownie chwilę. Ta wciągająca opowieść powinna trwać o wiele dłużej, ale i tak cieszy niezmiernie. Na koniec nie pozostaje nic innego, jak tylko wykrzyknąć w zachwycie - „Mamma mia!”.

Dariusz Szymanowski

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach