Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Przekroje: owoce i warzywa

Autorzy: , dodano Piątek, 27 listopada 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Przekroje: owoce i warzywa"
Agnieszka Sowińska
wstęp: Agnieszka Frączek
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Gdyby ktoś zapytał moje dzieci, czy to prawda, że w burakach jest sporo żelaza, a w jabłkach pektyn – jestem pewna, że pomimo zaledwie kilku lat życia, sprawnie sobie z tym poradzą. Będą też wiedziały gdzie znaleźć likopen i sulforan, o kwasie foliowym nie wspominając. Nie zadziwi ich obecność wapnia w brokułach czy potasu i związków zasadowych w ogórku. Będą też wiedziały po jakie warzywo lub owoc sięgnąć, by dbać o skórę i włosy oraz by szybko zaspokoić głód.

Nie, moje dzieci nie uczą się jeszcze biologii. One wypożyczyły (i, przepraszam bibliotekę, ale przetrzymywały) po prostu książkę, której autorka odmalowuje w sposób przejrzysty, dowcipny i zrozumiały dla najmłodszych wewnętrzną zawartość warzyw i owoców. Odmalowuje – to rzeczywiście właściwe słowo, tytuł wpisuje się bowiem w nurt książki obrazkowej.

Po krótkim wierszowanym wstępie Agnieszki Frączek – można zapoznać się z bohaterami – skrobią, witaminami, garbnikami, błonnikiem, magnezem, wymienionymi wyżej i wieloma innymi – trochę o nich czytając (ciekawostki łatwo przyswajalne dla dzieci), ale i zapamiętując charakterystyczne sylwetki. Na przykład – białko roślinne, ponieważ to „prawdziwy siłacz, dużo ćwiczy, choć czasem lubi też posiedzieć na kanapie” narysowany jest jak sympatyczny olbrzym trzymający na swym ramieniu małą czerwoną witaminkę K (wszak „reguluje krzepnięcie krwi i sprawia, że powstają strupki, kiedy się zranimy”). Witamina C - „złota rączka” okazuje się skuteczna nie tylko w opatrywaniu ran („pomaga w zrastaniu się kości i gojeniu ran”), ale i naprawianiu stołeczka („każdemu pomoże, wszystko naprawi”).

To dopiero dobrego początek, bo gdy zajrzymy na kolejne karty – oczom naszym ukażą się frukta i dary z warzywników w całej swej wewnętrznej krasie. Już nie opisane, ale właśnie odmalowane. Tu jabłuszko, w którym pracowite pektyny pucują, gotują i przestawiają wraz z pomocnymi witaminami C. Tam brzoskwinia, w której wnętrzu możemy podglądać rodzinne życie, wraz z obecnymi tam witaminami E i B, wspieranymi przez działający antystresowo magnez i garbniki. Jest też pomidor, a w jego wnętrzu - potas oddający się ćwiczeniom na basenie i likopen, który „jest bardzo zdrowy”, w związku z tym nic dziwnego, że pichci coś dobrego w kuchni dla zgromadzonej przy stole gromadki. Jest pietruszka, dynia, papryka i wiele innych. Można oglądać do woli – zapamiętując, odkrywając za każdym razem jakąś nową zabawną scenkę i wzmacniając w sobie nawyki dobrego, bo zdrowego żywienia.

Moje dzieci są niekłamanymi fanami tej książki, liczę na to, że staną się też wielbicielami cukini, kapusty czy bakłażana, bo z maliną czy borówką amerykańską nie jest źle.

Anna Kossowska-Lubowicka

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach