Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Ninka. Patrzcie, morze!

Autorzy: , dodano Wtorek, 28 czerwca 2016 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Ninka. Patrzcie, morze!"
tekst i ilustr. Karolina Lijklema
Wydawnictwo Muza, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Historia "Patrzcie, morze!" Karoliny Lijklemy z autorskiej serii o Nince dedykowana jest kilkulatkom. Sceneria piaskownicy i zabawy symbolicznej, której dyskretnie przypatrują się opiekunowie, prosty tekst i kilkuetapowa, nieskomplikowana narracja, każą myśleć o cztero-sześciolatkach jako odbiorcach książki.

Autorka w tekście stara się uchwycić ten czarowny moment, w którym bawiące się dziecko zatraca się w udawaniu. Krok po kroku prowadzi małego czytelnika poprzez etapy zabawy. Świat zewnętrzny znika, zastąpiony wyobrażonym. Listek wierzby staje się biletem kolejowym, nasunięcie czapki na oczy powoduje, że dzieci ogarniają ciemności tunelu. A piaskownica staje się brzegiem morza. Dzieci kolejno włączają się do zabawy, dorzucając swoje okruszki wyobrażeń.

Jako że książki o Nince są projektem autorskim, tekst i ilustracje wyszły spod tej samej ręki. Zdania przeważnie są krótkie i nieskomplikowane, proste i sugestywne. Niestety - w tekście nieustannie natykamy się na zdrobnienia, po dwa w jednym zdaniu, co nie jest manierą budzącą moją sympatię. Udatnie za to autorka opisała wzajemne "zarażanie się" wyobrażeniami, czyli zabawę w grupie (znajomych) dzieci.

Przyznam też, że sugestywny początek opowieści bardziej mi się podoba niż jej rozwinięcie. Autorka stale demaskuje złudzenie, każąc się zastanawiać, co właściwie widzi czytelnik: żagle czy suszące się na balkonie wyprane powłoczki na kołdrę? Muszle czy plastikowe foremki? Dzieci z historii mają momenty autorefleksji (co ja właściwie widzę? co teraz czuję?), nie do końca zgrabne. Udawania nie trzeba kilkulatków uczyć, a ich wyobraźniowy trans komentujemy raczej my, dorośli. Zresztą ta zabawa symboliczna jest niezwykle szczegółowa, biorąc pod uwagę fakt, że Ninka pierwszą podróż nad morze odbyła właśnie w wyobraźni...

Skrajnie uproszczony realizm, plan bliższy i dalszy, chaos oddający ruch - Autorka stara się, żeby proste, niedbałe rysunki o niewielu pastelowych kolorach były zaczątkiem wyobrażeń, rozwijanych dalej wyobraźnią małego odbiorcy. Nie mogę jednak oprzeć się poczuciu, że projekt autorski powinien być bardziej oryginalny - tutaj obraz w zasadzie powtarza to, co dzieje się w tekście, ba, przeciąga dzieci z powrotem na stronę realizmu. Czy wyobraźnia ma się tu gdzie zagnieździć? Trzeba będzie spytać małych odbiorców.

Alicja Szyguła

 

***

Nowa sytuacja - Ninka wyjeżdża nad morze. Pociąg, którym podróżuje, wyrusza jednak z dość nietypowej stacji, na miejskim placu zabaw. Co się może wydarzyć, gdy konduktorem jest mały Rysio, a za bagaże służą kubełki z piaskiem i pluszowe zabawki?

Karolina Lijklema zabiera czytelników w nietypową podróż, do której jedyną przepustką jest bujna wyobraźnia. W jej książce rzeczywistość płynnie miesza się z fantazją, tworząc przyjazny melanż wrażeń. Autorka bardzo starannie wydobywa na światło dzienne to, co stanowi esencję dzieciństwa: spontaniczność, wrażliwość i otwartość. Prosty język opisuje świat taki, jaki jest. A wszystko, co niezwykłe, rodzi się w głowach bohaterów, na styku możliwego i niemożliwego. Mały czytelnik ma okazję namacalnie doświadczyć tego przenikania się.

Jest ono obecne również w warstwie wizualnej, przez co złudzenie staje się jeszcze silniejsze. Charakterystyczne monochromatyczne ilustracje autorki wyposażone zostały w mocne akcenty kolorystyczne, stanowiące dodatkową podpowiedź podczas interpretacji.

Zosia Gwardyś, 9.12.2015

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Amelia i Kuba
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Plasterek
 • Ryms na Facebook