Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Lichotek i czarnoksiężnik

Autorzy: , dodano Czwartek, 22 października 2015 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Lichotek i czarnoksiężnik"
Ian Ogilvy
ilustr. Chris Mould
przeł. Paweł Łopatka
Wydawnictwo Literackie, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ian Ogilvy to serialowy aktor brytyjski, popularny w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku, obecnie autor poczytnej serii o Lichotku Stubbsie, dziesięciolatku, któremu przytrafiają się dziwne i mroczne rzeczy. Wydawnictwo Literackie wydało od 2004 roku trzy części cyklu o dzielnym chłopaczku, a w tym roku wznowiło część pierwszą: "Lichotek i czarnoksiężnik".

Lichotka Stubbsa poznajemy, kiedy nie ma dobrej passy życiowej. Jest dziesięciolatkiem, sierotą, mieszka w domu swego prawnego opiekuna Bazylego Deptacza. A ten liche życie sierotki zamienił w pasmo cierpień: żywi go i ubiera bardzo kiepsko, dom ma upiorny, najbardziej interesuje go wydawanie Lichotkowych pieniędzy na własne potrzeby. Ale jedną z kosztownych inwestycji Bazylego młody panicz Stubbs popiera: jest nią niezwykle piękna i stale wzbogacana makieta kolejowa zajmująca większość domowego strychu. Lichotek marzy, żeby się przez chwilę chociaż, po dziecięcemu, oddać zabawie przy makiecie. Jego życzenie spełni się, choć nie w taki sposób, jakiego by chłopczyk sobie życzył. Z pewnej określonej perspektywy zarówno zwykły nietoperz, jak i karaluch stają się śmiertelnym zagrożeniem, a słodycze mogą niesamowicie zaszkodzić.

Tego rodzaju historii, mrocznych, groteskowo wesołych, ukazujących dzieci rzucone na pastwę ciemnych sił i bezwzględnych dorosłych, jest całkiem już sporo. Seria Lemony Snicketta o rodzeństwie Baudelaire, historie serwowane dzieciom przez Neila Gaimana czy Davida Walliamsa, no i jest przede wszystkim zacny pionier pakowania dziecięcych bohaterów po uszy w kłopoty - Roald Dahl. Mieliśmy szansę przywyknąć i do cynicznej radości płynącej z obnażania ludzkich wad, i do eskalacji brzydoty, a także do Dickensowskich portrecików dzieci skrzywdzonych przez los, dzielnie dźwigających się z kłopotów. Im większe tarapaty, tym słodsza zwyczajność i święty spokój na koniec.

Podobnie jest u Ogilvy'ego. Lichotek, całe lata bezradny brzdąc, pewnego dnia decyduje się na akt nieposłuszeństwa. A ponieważ Bazyli Deptacz dysponuje potęgą znacznie większą od przewagi dorosłego nad dzieckiem, funduje chłopcu nieprawdopodobne kłopoty. Dzięki szczęściu, wielkiej odwadze oraz solidarności z świeżo poznanymi przyjaciółmi, Lichotek nie tylko wyzwoli siebie, ale również tych, którzy niegdyś niefortunnie zapukali do drzwi domu Bazylego. Fabułę buduje Ogilvy tak, że z zapartym tchem kibicujemy bohaterom, przymykając oczy na brak prawdopodobieństwa. Ujmuje mnie fakt, że młody czytelnik wyczyta z historii kilka razy, jak Lichotek działa przełamując obezwładniający lęk. Bo nikt wewnątrz tej historii superbohaterem nie jest.

Napisana z werwą i sporą elegancją historia wymaga, jak wspomniałam, przełknięcia pewnej porcji makabry. Na szczęście, jak to bywa w takich opowieściach, zło jest nadmuchiwane do rozmiarów groteskowych i ośmieszane. Tuż za rogiem czają się też dwie kolejne historie o Lichotku, co upewnia, że bohater jednak sobie radzi...

Alicja Szyguła

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • OKO
 • czaple