Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 8 czerwca 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek"
Justyna Bednarek
ilustr. Daniel de Latour
Wydawnictwo Poradnia K, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Inspiracją do napisania tej osobliwej książki stało się samo życie. No bo kto nie doświadczył choć raz sytuacji, kiedy po wyciągnięciu z pralki ulubionych skarpet nagle okazało się, że jest tylko jedna… No właśnie, a w pewnej rodzinie skarpetki giną nagminnie! I nawet nie trzeba robić prania, żeby je stracić. Wezwany na pomoc hydraulik odkrył tajne przejście, którym te zbuntowane części garderoby wydostają się na wolność: pod pralką ziała spora dziura…

Skarpetki, mimo że potrafią wyglądać jak bliźnięta jednojajowe, doskonale wiedzą na którą stopę są przeznaczone: prawą czy lewą. I choć w książce Justyna Bednarek opisuje perypetie sześciu lewych i czterech prawych – ich orientacja nie ma żadnego wpływu na podejmowaną decyzję o ucieczce. Kieruje nimi chęć przeżycia ekscytującej przygody, chcą nudną egzystencję zamienić w coś ciekawszego a przede wszystkim odzyskać samodzielność. Nie wiedzą, co je czeka poza koszem na pranie, ale dzielnie brną w nieznane.

Historie tu przedstawione są jak baśnie, z dobrym zakończeniem i morałem. Takim, który łatwo odczytać, ale jednocześnie nie narzuca się on jako prawda objawiona, raczej mimochodem wyłania z opowieści. Bohaterki przechodzą przemianę, a ich los zawsze się odmienia, choć niekoniecznie tak, jak to sobie wyobrażały. Każde z opowiadań jest inne, tak jak różne są skarpety: wełniana, włochata i gryząca, delikatna jedwabna, z deseniem i bez. Łączy je jedno: emocje, które w czytelniku wywołują i którym same się poddają. Wzruszające są te powiastki, zabawne, czasami podszyte smutkiem i tęsknotą.

I co istotne, autorzy nie infantylizują czytelnika. Odnosi się to zarówno do tekstu, jak i ilustracji. Justyna Bednarek operuje piękną, składną polszczyzną, napięcie rozładowuje dowcipem. Razem z Danielem de Latour grają w jednej tonacji. On ożywił skarpetki, traktując każdą jak byt osobny, obdarzając wyjątkowymi cechami. Dynamiczna kreska (vide hydraulik w pralce), kolory wychodzące za kontury i przenikające się wzajemnie tworzą radosny świat wydobyty wprost z nieskrępowanej wyobraźni duetu Bednarek – de Latour.

Myślę, że "Niesamowite przygody…" są tak uniwersalne, że nawet za trzydzieści lat nie stracą na aktualności. Działa tu pewien schemat: kiedy skarpeta wyrusza w podróż, jeszcze nie wie, co ją czeka. Dopiero w trakcie eskapady dokonuje się wewnętrzna przemiana, można powiedzieć – dorośleje i dojrzewa. Już nie tylko o swoje skarpetkowe ego się martwi, ale angażuje w pomoc innym, robi coś dobrego. Każda przygoda czegoś je uczy, a przy okazji – również czytelników.

Magdalena Świtała

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli