Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Złodziej kury

Autorzy: , dodano Piątek, 24 kwietnia 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Złodziej kury"
ilustr. Béatrice Rodriquez
Wydawnictwo Zakamarki, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Pod koniec lutego poznańskie Zakamarki zainaugurowały swoją nową serię wydawniczą pt. „Historia bez słów”. Wydana w jej ramach książka Béatrice Rodriguez „Złodziej kury” (Le voleur de poule) to prawdziwa perełka wśród dostępnych na półkach polskich księgarń picturebooków.

Gdybym miał określić gatunek serwowanej przez Rodriguez historii, znalazłbym się w niemałych tarapatach. Opowieść bowiem pełna jest zwrotów akcji i nic nie jest takie, na jakie wygląda. Ostatecznie zdecydowałbym się chyba na: romans kryminalny.

Ale od początku. Zacznijmy od okładki, na której widzimy uciekającego leśną dróżką lisa, jedną łapą przytula on do piersi białą kurę, a drugą zatyka jej dziób. Wydaje się, że już sam tytuł podpowiada nam intencję głównego bohatera. Ale, no właśnie… tak nam się tylko wydaje. W pogoń za złodziejem wyruszają przyjaciele porwanej: miś, królik i kogut. Pościg trwa bez mała trzy dni. W tym czasie biegną, nocują na drzewie, znowu biegną i męczą się niemiłosiernie, to znów oglądają rozgwieżdżone niebo siedząc przy ognisku. Przeprawiają się przez morze, aby w końcu dotrzeć na brzeg, nad którym znajduje się mała chatka ukryta w korzeniach wielkiego drzewa. I tam właśnie cała sprawa się wyjaśnia. Oto lis, posądzany od początku o złodziejstwo (zgodnie z dotychczasowymi przedstawieniami tej postaci w literaturze dla dzieci), okazuje się być zakochany w kurze, co ważniejsze ze wzajemnością. Kto by się spodziewał takiego obrotu sprawy, prawda?

Książka Rodriguez jest rozbrajająca. Romantyczna historia miłości zwierząt, które zwykle postrzegamy w roli oprawcy i ofiary tchnie humorem i ciepłem. Głównie za sprawą postaci drugoplanowych: misia, królika i zazdrosnego koguta. Ilustracje wręcz nakłaniają do snucia opowieści. Książki z serii „Historia bez słów” będą, jak reklamują je Zakamarki, „książkami, które dzieci mogą czytać na długo, zanim opanują alfabet”. Ale „Złodziej kury” to również wyzwanie dla „opowiadającego”. Trzeba bowiem wytężyć wyobraźnię, aby historia niezwykłej pary była dla małego słuchacza-czytelnika spójną i wciągającą opowieścią. A zatem chodzi o powrót do gasnącej sztuki opowiadania. I za to, przed Zakamarkami, chapeau bas.

Z niecierpliwością czekam na kolejne propozycje „Historii bez słów”.

Dariusz Szymanowski

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa