Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Basałyk i Psotka idą do pracy

Autorzy: , dodano Wtorek, 5 maja 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), książki dla dzieci (4-6 lat)

"Basałyk i Psotka idą do pracy"
Małgorzata Żółtaszek
ilustr. Paweł Pawlak
Wydawnictwo Poradnia K, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Czy zastanawialiście się kiedyś będąc dzieckiem, co takiego właściwie robili wasi rodzice, gdy wychodzili rano z domu? To jedna z tych wielkich tajemnic dzieciństwa, którą w końcu każdy kiedyś sam odkryje. Małgorzata Żółtaszek uważa, że „praca rodziców” to świetny powód do zabawy. Doprawdy?

Dzieciom często wydawać się musi, że ich rodzice prowadzą podwójne życie. W domu są mamą i tatą, którzy bawią się z nimi i poświęcają im swoją uwagę. Ale na kilka godzin dziennie zmieniają się w kogoś zupełnie innego: fryzjera, strażaka, listonosza lub chirurga. O tym, co rodzice właściwie robią w swojej pracy, dzieci nie mają zielonego pojęcia, a często zajęcia dorosłych są ciekawe i tajemnicze. Żółtaszek w swojej książce stowrzyła w istocie gotowe scenariusze zabaw. W dodatku Paweł Pawlak, który ilustrował książkę, świetnie wkomponował zdjęcia przedstawiające przeróżne rzeczy, związane z opisanymi zawodami, które dzieci mogą zrobić same przy pomocy: plasteliny, sznurka, taśmy klejącej, guzików, pudełek, tektury i plastikowych nakrętek. I tak, dzieci mogą na chwilę zostać lekarzem wykonującym operację, który na urządzeniu do obserwowania stanu zdrowia pacjenta, kontroluje całą sytuację.

Książka Małgorzaty Żółtaszek prócz waloru czysto rozrywkowego, a także edukacyjnego, posiada również drugie dno. Dzieci realne życie dorosłych wprowadzają do zabawy, dzięki czemu oswajają się z myślą o „prawdziwym” świecie. A świat ten, jak się okaże, daleki bywa od ideału. Zatem Basałyk i Psotka idący do pracy przygotowują dzieci do bycia dorosłymi. Do pracy dorośli muszą chodzić także w wakacje. Czas mają wypełniony przygotowywaniem raportów, prezentacji, siedzeniem przy okienku bądź węźle ekspedycyjno-rozdzielczym, robieniu balejażu i trwałej ondulacji, jako dyspozytorki niektóre mamy odbierają w pracy telefony alarmowe, a niektórzy tatusiowie strażacy „chuliganem” wyważają drzwi lub ubrani w teletubisia przenoszą gniazda os. Inni pracują na SORZE, inni jako instrumentariusze, anestezjolodzy lub chirurdzy.

Nieważne czym zajmują się rodzice w pracy, istotne jest, aby ciekawość ich dzieci została zaspokojona. Cieszy więc fakt, że Basałyk i Psotka idą do pracy po raz pierwszy, ale nie ostatni. Wydana właśnie książka Żółtaszek jest bowiem dopiero pierwszą częścią przygód rodzeństwa. Spodziewać się możemy, że kolejne części przybliżą kolejne interesujące zawody. Osobiście czekam z niecierpliwością.

Dariusz Szymanowski

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik