Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Mała Lotta i renifery

Autorzy: , dodano Wtorek, 10 lutego 2015 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Mała Lotta i renifery"
Holly Webb
Wydawnictwo Zielona Sowa, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

W serii „Zaopiekuj się mną” wydawnictwa Zielona Sowa znajdziemy książki Holly Webb. Tym, którzy jakimś cudem nie zetknęli się z tomikami brytyjskiej pisarki przypominam, że serię tworzą opowieści o szczeniakach i kociętach, które trafiają pod opiekę rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Małym zwierzakom z racji nieposkromionej ruchliwości, ciekawości, naiwności czy też kapryśnej fortuny przydarzają się jakieś większe lub mniejsze kłopoty. A to się zgubią, a to zostają porwane, czy też z powodu psot trafiają do weterynarza. Wszystko jednak kończy się szczęśliwie, gdyż mali opiekunowie czworonogów stoją na straży. Przygarniają zbiedzone szczeniaczki do domów, prowadzą kotki do lecznicy, ratują z opresji wyliniałe dachowce, niestrudzenie poszukują swojego pupila. Nie inaczej jest w książce „Porwanie małej Mili”.

Tosia i Krysia zostają opiekunkami kotka bengalskiego. To wyjątkowo piękny, ale i niegrzeczny kociak. Ciągle coś niszczy, wdrapuje się na łóżko, zatrzaskuje w kuchennej szafce. Nic nie stanowi przeszkody dla jego ciekawskiej natury, nawet zamknięte kocie drzwiczki. Pewnego dnia Mila zostaje uprowadzona przez złodzieja rasowych kotów. Tosia zaczyna działać. Najpierw przeszukuje najbliższą okolicę i rozpytuje wśród znajomych, w końcu rozwiesza ogłoszenia. Czy uda się jej odzyskać Milę?

„Mała Lotta i renifery” to obok „Niedźwiadka polarnego” pozycja unikatowa w serii „Zaopiekuj się mną”. Opowiada o dziewczynce, z pochodzenia Norweżce, która podczas uroczystości urodzinowej prababci nieoczekiwanie przenosi się w czasie. Z pełnego wygód, współczesnego norweskiego domu trafia do lavvu – namiotu Saamów, pasterzy reniferów. Spotyka tam swoją rówieśniczkę Erikę i wraz z nią opiekuje się samicą renifera i jej młodym. Wkrótce Róża i Karl mają przemierzyć długą drogę z gór na niziny i dołączyć do stada, a dziewczynki mają zadbać, aby miały na to wystarczająco siły. Czy uda im się sprostać zadaniu? Czy Lotta wróci do swojego świata?

Wzruszające, łatwe w czytaniu, ale przewidywalne i schematyczne książki Holly Webb mogą podobać się małym czytelnikom. Dzieci łatwo identyfikują się z postaciami literackimi wykreowanymi przez brytyjską pisarkę, a marzenie o posiadaniu własnego zwierzęcia wywołuje u nich silne emocje. Po drugie czytelnicy mają okazję stykać się z bohaterami serii w różnych kontekstach, co zwiększa na zasadach mechanizmu psychologicznego atrakcyjność książek. Dzieci czytają o Rufiku, opiekują się nim wirtualnie, dyskutują o nim na forum, grają w memory z jego wizerunkiem, umieszczają jego zdjęcie na portalu społecznościowym.

Czy nam się to podoba, czy nie – książki Holly Webb cieszą się popularnością wśród dzieci. Sięgają one po kolejne tomiki nie w oczekiwaniu na zaskakującą i odmienną od ich realnego życia przygodę, ale na spotkanie z tym, co już dobrze znają i lubią.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • OKO
 • Amelia i Kuba
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Plasterek
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook