Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Jędrek i inni

Autorzy: , dodano Wtorek, 3 lutego 2015 | kategoria: Z archiwum słonia

"Jędrek i inni"
Wiera Badalska
ilustr. Anna Kołakowska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 1977


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jędrek jest teraz duży i pewnie ma nie tylko własne dzieci, może i wnuków się doczekał. Ale jego zabawne perypetie bawią do dziś, po niemalże czterdziestu latach od pierwszego wydania książki. Jędrek, uczeń klasy drugiej, ma siostrę bliźniaczkę starszą o całe piętnaście minut. I jak to wśród rodzeństwa często bywa, kłócą się i na przemian godzą ,a kiedy trzeba stają w swojej obronie. Poznajemy też jego rodzinę, osiedlową bandę i przyjaciół ze szkolnej ławy. Każdy z nich został celnie scharakteryzowany przez Jędrka – bo to on jest narratorem i oprowadza czytelnika po dziecięcym świecie.

Nie ma dnia, żeby sympatycznym w gruncie rzeczy urwisom coś się nie przydarzyło. A to bitwę na śnieżki muszą rozegrać, to znów Jędrek pomyli kompletnie listę zakupów (zapisaną w formie rebusów), albo Ewa połknie lwa. Znajdziemy w książce opowieści o szkole, wycieczkach, świętach (Wielkanoc, Boże Narodzenie czy Dzień Kobiet) i różnych osobach. Rodzina Jędrka czeka też na ważne wydarzenie, czyli narodziny siostry. Wyniknie z tego trochę nieporozumień, ale wszystko dobrze się skończy.

Zabawne historyjki z życia Jędrka dostarczą czytelnikowi sporej dawki humoru, a tym starszym pewnie przypomną własne dzieciństwo. Jest w nich tęsknota za beztroskimi zabawami, za szkołą, kolegami i ulubionymi nauczycielami. A nade wszystko pokazują, jak można ciekawie spędzić czas na podwórku, niekoniecznie przed ekranem komputera czy telewizora. Może są trochę niedzisiejsze – w końcu mowa tu o latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku – ale w tym między innymi tkwi ich niezaprzeczalny urok.

Świetnie wpisują się w treść ilustracje Anny Kołakowskiej. Za pomocą kilku kresek narysowała bohaterów książki, oddając ich charakter i osobowość. No i nie sposób się nie uśmiechnąć patrząc na zadufanego w sobie narciarza czy trajkoczącą przez telefon Magdę. W ogóle nie przeszkadza brak kolorów, bo ilustracje są czarno-białe.

Tata Jędrka stwierdził kiedyś: „Ja, kiedy byłem mały, też miałem różne przygody. Później się z tego wyrasta”. Na szczęście nie wyrasta się z książek dla dzieci i wspomnień. Polecam nie tylko wielbicielom "Mikołajka", choć może im przede wszystkim.

Magdalena Świtała

link

Wybrane przygody Jędrka chyba były drukowane w czytankach "Rośniemy razem" - wypisy dla klasy II. Bardzo je lubiłam:)

dodał: be.el, Środa, 4 lutego 2015 08:20

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • ryms w empikach
 • OKO
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik