Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tydzień pełen sobót

Autorzy: , dodano Piątek, 16 stycznia 2015 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Tydzień pełen sobót"
tekst i ilustr. Paul Maar
przeł. Anna Gamroth
Wydawnictwo Media Rodzina, 2009

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wasza propozycja odświeżenia kanona lektur wypadła na świateczny czas, więc szybciutko zasiadam przed komputerem i dorzucam trzy moje zachwyty, które mogłyby się przełożyć i na lektury szkolne. Czytaliśmy wspólnie z dziećmi i zachwycaliśmy się, śmialiśmy, płakaliśmy. Tym bardziej uważam, że lektury szkolne, do których przeczytania zobowiązuje się dzieci powinny być świeże, aktualne i atrakcyjne językowo.

Pierwsza książka to propozycja dla dzieci: Paul Maar "Tydzień pełen sobót"; o niezwykle zabawnych przygodach pana Piwko i Sobka. To książka, która nie tylko wciąga, rozbawia do łez i jest odrobinę niegrzeczna, ale to też pasjonująca opowieść o oswajaniu INNEGO, o poznawaniu się nawzajem, o skrytych marzeniach i codzienności. Książka jest napisana ze swadą, a jednocześnie bardzo prostym dla młodego czytelnika językiem, jest ilustrowana, co dodatkowo pobudza wyobraźnię. A ilustracje w książkach dla młodszych dzieci oraz piękne wydania powinny być tak samo zapisane w kanonie, jak same tytuły godne polecenia. Sobek ma tak niewiarygodne przygody, że po przeczytaniu pierwszej części chętnie sięgnęliśmy po kolejne.

Moją propozycją dla młodszej młodzieży jest "Momo" Michaela Ende. Świetna powieść o samotności we współczesnym świecie. W świecie, w którym czas biegnie coraz szybciej, wszyscy pędzą i znalezienie się poza autostradą sukcesu oznacza porażkę, pojawia się dziewczynka spoza czasu, sierota. Znajduje swoje miejsce w społeczności, bo umie słuchać, a to rzadka cecha we w naszym świecie. I jak szybko zyskuje przyjaciół, równie szybko ich traci, bowiem wszechobecna wydajność i oszczędność czasu nie lubi próżni. Uosobienie szarych panów znakomicie oddaje nasze dylematy współczesności. Uważam, że to świetna książka do dyskusji o życiu i odczuwaniu świata.

I wreszcie propozycja dla młodzieży, może nawet licealnej. To książka Iwony Chmielewskiej "Dwoje ludzi". Znakomicie zilustrowana opowieść o życiu, szansach, inności, bliskości i miłości. Mądra, piękna książka. Często młodzież mierzy się z potężnymi lekturami pisanymi słowem. Proponuję obraz. To daje znakomite pole do subtelnych odczuć, niuansów, odcieni, półsłówek i doświadczenia innej wrażliwości, nie opartej na słowie.

I jeszcze jedno. Nie bójmy się tego, że trudniejszą lekturę dzieci być może nie przeczytają, lecz wysłuchają. To także obcowanie z pięknym językiem, jakąś opowieścią. Lektury powinny nas przygotowywać do dalszego szukania naszych lektur, prywatnych historii pisanych dla naszej wrażliwości.

Agnieszka Drelich-Magdziak (nagroda w konkursie "Odświeżamy kanon lektur")

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • Arctic