Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Atramentowe serce

Autorzy: , dodano Piątek, 16 stycznia 2015 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Atramentowe serce"
Cornelia Funke
Wydawnictwo Egmont, 2005

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Świat, który układa się z liter…

Może za tą drukowaną historią kryje się inna, dużo obszerniejsza historia, która zmienia się tak samo jak nasz świat? A litery zdradzają nam jedynie cząstkę, jakbyśmy patrzyli przez dziurkę od klucza? Może to tylko pokrywa garnka, w którym mieści się o wiele więcej niż jesteśmy w stanie wyczytać z samej książki?

C. Funke „Atramentowe serce”

Wyobraź sobie, drogi czytelniku, że leży przed Tobą książka. Jeszcze nieprzeczytana, jeszcze pełna sekretów. Z zaciekawieniem przypatrujesz się okładce, po czym z lubością bierzesz ją w swoje dłonie. Otwierasz… i powoli ciąg liter zaczyna zamieniać się w ruchome obrazy. Odtąd jesteś tylko Ty i książka. A teraz wyobraź sobie, że nagle z Twojej książki wyskakuje przerażający olbrzym. Niemożliwe? Cornelia Funke udowodnia, że z pozoru niepozorna książka może zmienić Twoje życie i nadać mu zupełnie nieoczekiwany obrót.

Tak też dzieje się w przypadku dwunastoletniej Meggie i jej ojca. Mo, bo tak o nim mówi dziewczynka, jest introligatorem. Swoją pasję i miłość do książek zaszczepił głęboko w sercu córki i wciąż kupuje lub tworzy dla niej nowe, wspaniałe egzemplarze. Jednak mimo jej usilnych próśb, nigdy nie czyta na głos.

Zwykłą codzienność burzy pojawienie się pewnego osobliwego jegomościa. Od tego momentu wszystko zmienia się raz na zawsze  — ojciec dziewczynki zostaje porwany, a Meggie wraz z szaloną ciotką Elinor musi stawić czoła wielu przeciwnościom losu i wielkiej tajemnicy, której miała nigdy nie poznać…

„Atramentowe serce” to przepięknie tkana ze słów opowieść o sile prawdziwej przyjaźni, której nie jest w stanie rozdzielić nawet zamknięte wieko księgi. Meggie, Mo i inni bohaterowie, których spotykamy na pełnej pułapek i niebezpieczeństw drodze, zabierają nas w niesamowitą podróż obfitującą w mrożące krew w żyłach ucieczki, pościgi i sensacyjne wydarzenia. Mimo swoich pokaźnych rozmiarów, książka porywa (!) każdego czytelnika; Funke maluje literami, czaruje słowami i hipnotyzuje opowieścią, która to zagarnia całą naszą duszę i rozbudza wyobraźnię. Dlatego też gwarantuję, że po pierwszym zetknięciu się z barwnymi postaciami, młody odbiorca (i nie tylko) z pewnością nie będzie chciał się z nią rozstać. Skoro więc „historie nigdy nie mają końca (…) chociaż książki nam to sugerują”1, Funke zaprasza nas znów do swojego atramentowego świata.

Jak się tam dostać? Wystarczy, że weźmiemy w ręce kolejne tomy, „Atramentową krew” i  „Atramentową śmierć”, a one porwą nas swoją magią.

1. C. Funke, „Atramentowa krew”.

Dominika Sobel (nagroda w konkursie "Odświeżamy kanon lektur")

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli