Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wieloryb

Autorzy: , dodano Piątek, 16 stycznia 2015 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Wieloryb"
Renata Piątkowska
ilustr. Marcin Bruchnalski
Wydawnictwo Literatura, 2011

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Chociaż książek, które mogą utworzyć lub wzbogacić obecny kanon lektur szkolnych jest naprawdę dużo, postanowiłam zaproponować opowiadanie z życia dzieci autorstwa Renaty Piątkowskiej "Wieloryb" (Łódź, Wydawnictwo Literatura, 2011).

Tę książkę można uznać za literaturę biblioterapeutyczną dla dzieci. Dlaczego?

Problemy dzieci otyłych stają się współcześnie wszechobecne, gdyż przybywa dzieci z nadwagą, a raporty i statystyki wprost biją na alarm. Takie dzieci narażone są na odrzucenie społeczne – głównie przez rówieśników, chociaż niekoniecznie tylko przez nich. Mnożą się najróżniejsze przezwiska, niejednokrotnie bardzo wymyślne. Do najdelikatniejszych, najbardziej dyplomatycznych, a może nawet „wytwornych” należy: szczupli inaczej. Tytułowy wieloryb też nie należy do przezwisk „najcięższego kalibru”. Niechęć do „grubasków” bywa demonstrowana nie tylko szykanami słownymi, a podsycana jest tym, że ofiary są przeważnie bezradne, same siebie nie akceptują, a obrażane, wyśmiewane i atakowane tracą nie tylko ochotę i siłę do walki z nadmierną tuszą, ale w ogóle chęć do życia.

Z problemem tym zmierzyło się dotąd wielu polskich autorów (i zagranicznych również), jednak R. Piątkowska pokazała go nieco odmiennie, czyniąc z otyłości pewną wartość: 1) w zmierzeniu się ostracyzmem społecznym; 2) w drodze do zmian.

Główna bohaterka "Wieloryba", Julka, chociaż nie czuje się najszczęśliwsza ze swymi zbędnymi kilogramami i innością, to nie jest Ofiarą. Broni się przed atakami rówieśników, czasem „odpłaca pięknym za nadobne”, szuka swych dobrych stron, czasem śmieje się z samej siebie. Słowem „żyje pełną piersią”:

- w „grubej rodzinie” (kochanej i kochającej, dającej dziewczynce niebywałe wsparcie) uczestniczy w przyjęciach i „przyjątkach”, zawsze … przepysznych; śpiewa, gra, deklamuje;

- ze względu na zdrowe, silne zęby, szybko potrafi odgryźć każdy podobający się guzik (i może pochwalić się sporą kolekcją);

- zwierza się misiowi-przytulance i pocieszycielowi;

- pływa, próbuje jazdy na kucu w stadninie koni (choć nawet najokazalszy zbyt szybko męczy się pod ciężarem dziewczynki);

- marzy o prowadzeniu wespół z potężną przyjaciółką Agatą-Pyzatą (nazywaną przez Julkę Wielorybkiem) kulinarnego programu w telewizji.

Przełyka bez szemrania gorzką pigułkę niemożności (niemożność „wbicia się” w kostium taneczny i wystąpienia na scenie; niemożność radosnego i pełnego korzystania z uroków sali gimnastycznej, placu zabaw dla dzieci i dziecięcych pojazdów itp.). Walczy też o swoje – nie pozostając dłużna dziecięcym gnębicielom.

Szukanie pozytywów codziennego życia, uczestnictwo w licznych zajęciach i atrakcjach, powoduje, że dziewczynka nawet nie zauważa, kiedy trzeba zmniejszyć jej ubrania...

Warto polecić tę przeuroczą, pełną radości i optymizmu książkę uczniom klas II-IV szkoły podstawowej. Szerzej pisałam o tej lekturze w recenzji zamieszczonej w miesięczniku „Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze” 2012, nr 5, s. 63-64.

Elżbieta Szefler (nagroda w konkursie "Odświeżamy kanon lektur")

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Amelia i Kuba
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Plasterek