Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Fugl

Autorzy: , dodano Czwartek, 8 stycznia 2015 | kategoria: Obce strony, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Fugl"
Lisa Aisato
Wydawnictwo Gyldendal, 2013


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Autorska książka rysowniczki Lisy Aisato jest jedną z najpiękniejszych publikacji dla dzieci, jakie czytałam. Tekst i ilustracje tworzą przemyślaną całość.

Historia o dziewczynce, która marzy o tym, aby wzbić się w powietrze i odlecieć z ptakami to uniwersalna i przejmująca opowieść. Prostota i oszczędność tekstu są jego siłą. Niewiele zdań, niewiele słów, ale dzięki temu każde z nich brzmi znacząco.

Powtórzone dwa razy przez bohaterkę zdanie „La meg bli fugl” (pozwól mi być ptakiem) nabiera znaczenia symbolicznego. Symboliczny i uniwersalny charakter opowieści, podkreśla także to, że bohaterka nie ma imienia. Bohaterka Aisato jest więc „każdą” dziewczynką, „każdym” człowiekiem.

"Fugl" (Ptak) to poetycka opowieść o marzeniach, o odkrywaniu własnej tożsamości, która niekoniecznie musi wpisywać się w to, jak zewnętrznie wyglądamy lub w jakie ramy społeczne jesteśmy wpisani. To także historia o dorastaniu, dojrzewaniu dziewczynki, która pewnego dnia odlatuje z domu. Takie interpretacje mogą odkryć oczywiście dorośli czytelnicy. Prawdopodobnie zauważą oni również aluzje do norweskiego klimatu, nieprzypadkowo podkreślanie przez bohaterkę pragnienie ucieczki od ciemności, zimna oraz marzenie o słońcu i cieple („flyr hun tvers gjennom mørke og kjenner sola varme ansiktet hennes”- leci prosto przez ciemność i czuje ciepło słońca ogrzewające jej twarz).

Dzieci odkryją w tej książce ładną i ciekawą opowieść o baśniowym charakterze.

Publikacja została wydana w dużym formacie (30 x 25 cm) i jest to świetny wybór autorki i wydawnictwa. Ilustracje Aisato zasługują na sposób prezentacji, który pozwala w pełni docenić ich artyzm. Świetną kreskę, genialną umiejętność charakterystyki, a nawet groteskowego przedstawiania postaci. Przepiękne wysmakowane, kolory, połączone z subtelnie oddaną fakturą drzew, piór, tkanin. Czytając "Fugl", wpadłam w estetyczny zachwyt. I pozostaję w tym zachwycie długo po zamknięciu tej książki.

Lisa Aisato, a dokładnie Lisa Aisato N'jie Solberg, to urodzona w roku 1981 ilustratorka, pisarka i malarka. Jej matka jest Norweżką, natomiast ojciec pochodzi z Gambii. Wychowała się w Norwegii. Ma na swoim koncie kilka książek autorskich ("Til min elskede", "Mine to oldemødre", "Odd er et egg", "Fugl"). Robiła również ilustracje do książek innych autorów, np. znanej serii o Tambarze Tora Åge Bringsværda.

Marta Tomczyk-Maryon - dziennikarka, blogerka, pisarka. Współpracuje z polskimi czasopismami i wydawnictwami. Wykładała literaturę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka m.in. biografii Stanisława Wyspiańskiego i opowiadań kryminalnych. Na co dzień współpracuje z portalem n.portal.no. Literaturą dla dzieci interesuje się… od dzieciństwa. Od paru lat, z racji miejsca zamieszkania, czyta nałogowo skandynawską literaturę dla dzieci i młodzieży (ze szczególnym uwzględnieniem norweskiej).

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Arctic