Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pompon w rodzinie Fisiów

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 29 grudnia 2014 | kategoria: Nowości, Audiobooki

"Pompon w rodzinie Fisiów"
"Pompon na wakacjach"
"Pulpet i Prudencja. Smocze Pogotowie Przygodowe"
Joanna Olech
Biblioteka Akustyczna, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Osiem godzin i czterdzieści cztery minuty słuchania. O kim? O smoku Pomponie, który „pewnego dnia po prostu wylazł z odpływu umywalki państwa Fisiów i już u nich pozostał”. Ale czy dalibyście radę słuchać ciągiem o tak nieznośnym stworzeniu, co beka „Hellou”, depiluje brwi, uwielbia korniszony i bywa celebrytą? Rodzina Fisiów by wytrzymała, podobnie jak członkowie dynastii Miziołków. Co więcej przyjęłaby tę historię z humorem, z właściwym, zdrowym dystansem, nie dziwiąc się niczemu i nikomu. Może tylko miałaby żal o wypite perfumy czy zjedzone kulki na mole?

Na rzeczoną dawkę słuchania składają się trzy wydawnictwa płytowe. „Pompon w rodzinie Fisiów” (2 godz.43 min.) zapoznaje odbiorców z zielonym gadem, jego ludzką rodziną oraz sposobami na przetrwanie w świecie reklamy, Internetu i mydła w kostce. Dowiadujemy się również o okolicznościach, w których Pompon staje się sławny. Opowieść kończy się ożenkiem smoka ze Pepsikolką oraz ich zamieszkaniem na Wawelu. „Pompon na wakacjach” (2 godz. 51 min.) traktuje o letnim pobycie „rozpaskudzonego zwierzątka domowego”, Malwiny i Gniewosza u babci Fiś. Czy wiecie, że babcia ma doktorat z fizyki, a Gniewek zakochuje się w sąsiadce? „Pulpet i Prudencja. Smocze Pogotowie Przygodowe” to z kolei opowieść o dzieciach Pompona i Pepsikolki. Smocze bliźnięta, z charakteru podobne do ludzkich, chodzą do szkoły i z tego tytułu zdarzają im się zupełnie zwariowane przygody. Wybierają się też do Transylwanii w poszukiwaniu swoich gadzich korzeni.

Joanna Olech to osoba wielu talentów, nie dość, że wymyśliła Pompona, to jeszcze sportretowała go „z natury”, jak twierdzi. Poza tym artystka świetnie orientuje się w literaturze dziecięcej, czemu daje wyraz polecając książki dla dzieci na łamach różnorakich pism, jest też prawdopodobnie pierwowzorem Mamiszona z rodziny Miziołków, niezwykłej kobiety, która ciągle zastanawia się kim będzie, kiedy dorośnie. Skąd ja to znam… Zatem jeśli talenty Joanny Olech połączyć z talentem interpretacyjnych aktora, Krzysztofa Tyńca to wychodzi rzeczone osiem godzin i czterdzieści cztery minuty inteligentnej rozrywki.

Wiele już powstało książek i legend o smokach, ale Pompon z żadną z nich się nie identyfikuje. Bo to zwierzak zupełnie niestereotypowy, którego trudno nie lubić, mimo że miewa naprawdę wredny charakter i przyzwyczajenia. To „najsympatyczniejszy na świecie tyran i urocze niewiniątko w jednym” , twierdzi Asia Wierzbicka, autorka bloga Małe Kruki, i ja się z nią najzupełniej zgadzam.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • Plasterek
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Amelia i Kuba
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa