Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Bajki

Autorzy: , dodano Piątek, 22 maja 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Bajki"
Erna Rosenstein
ilustr. Karol Banach
Wydawnitwo Warstwy, 2014


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Zbiorek bajek Erny Rosenstein ukazał się w dziesiątą rocznicę śmierci tej wybitnej polskiej malarki i poetki. Artystka przez wiele lat związana z Grupą Krakowską dała się poznać przede wszystkim jako odważna i bezkompromisowa twórczyni malarstwa z kręgu surrealizmu. Bajki to stosunkowo mało znany przejaw jej artystycznej wypowiedzi. Publikowane od lat 40. XX w. na łamach czasopism dla dzieci lub pisane do szuflady - wyprzedziły o wiele lat poetyckie zbiory artystki. Ta książka to jedynie wybór bajek Rosenstein. Pozwala jednak dość dobrze wczuć się w ich atmosferę i odnaleźć ich wspólny mianownik.

Katalog postaci tworzą głównie samotni bohaterowie: babcia, która pod koniec obfitującego w dobre uczynki życia spotyka swoją duszę pod postacią ślicznej dziewczynki, zagubiony w ruinach miasta poławiacz cieni – skazany na klęskę w nierównej walce z apokaliptycznym uniwersum, czy księżyc, daremnie poszukujący towarzyszki życia wśród ziemskich kobiet. Są wśród tych bohaterów dzieci: mała Ewa snująca dziecięce wizje na gruzach odbudowywanego miasta, chłopczyk, który dzięki silnej determinacji wyprowadza rodzinę ze skrajnej biedy, oraz bohaterowie jedynego w zbiorze utworu wierszowanego, Jaś i Jacuś, amatorzy podróży bez biletu.

"Bajki" Erny Rosenstein przepełnia melancholia, tęsknota za utraconym szczęściem, ból tułaczki i wojenny marazm, któremu towarzyszy poszukiwanie spełnienia w małych zwycięstwach i prostych radościach. Autorka w zaskakujący sposób łączy ze sobą świat realny i nierealny. Senne wizje przeplata z autentycznymi, często bezdusznymi obrazami. Nie stara się uładzać i uspokajać. Jest bardzo szczera wobec czytelnika. Powierza mu historie, które wypływają z najintymniejszych zakątków jej świadomości. W swojej prozie nie unika poetyckiego obrazowania. Sam gatunek wymusza na niej alegoryczność. Nie broni się przed nią i daje czytelnikowi dużą porcję emocjonalnie naładowanych motywów do swobodnej, różnorodnej interpretacji.

Za wizualną stroną książki kryje się Karol Banach. Młody, niezwykle obiecujący artysta, za swoją twórczość doceniony zarówno przez kapituły konkursów, jak i przez wydawców. Jego ilustracje, podobnie jak teksty Rosenstein, bawią się dwuznacznością, budują obrazy na styku snu i jawy, personifikują świat przyrody. W groźną, niepokojącą przestrzeń artysta wplata akcenty z dziecięcego pokoju: dobroduszne smoki, ożywione chmury. Różnorakie wesołe, geometryczne wzory równoważą powagę dominujących szarości. Obrazy i słowa inspirują zatem równolegle.

"Bajki" Erny Rosenstein można, a nawet należy sączyć powoli jak drogocenny napój. Ta niełatwa lektura wymaga nie tylko czasu, lecz także wyjątkowej uwagi. Odwdzięcza się jednak, dając dużą satysfakcję, i rodzi apetyt na więcej.

Zosia Gwardyś

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Żółwik