Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Dzieci to koszmarne zwierzątka domowe

Autorzy: , dodano Czwartek, 9 kwietnia 2015 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (0-3 lata), Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Dzieci to koszmarne zwierzątka domowe"
tekst i ilustr. Peter Brown
przeł. Joanna Wajs
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

W tej książce autor mówi głośno to, o czym wielu rodziców boi się nawet pomyśleć. Nie jest to rzecz dla tych bez poczucia humoru, podchodzących do wychowywania dzieci ze śmiertelną powagą. Historia wydaje się prosta, morał w niej ukryty jest jednak dość istotny. Zacznijmy od tego, że autor wpadł na świetny pomysł i zamienił role. Zamiast dziecka i na przykład miłego szczeniaczka mamy niedźwiedzicę Lusię i Piskacza, czyli małego chłopca. Lusia znajduje go w lesie i zabiera do domu – będzie miała śliczne, kochane, słodkie zwierzątko! Nadaje mu imię Piskacz, bo chłopiec wydaje dziwne, piskliwe dźwięki. Niedźwiedzia mama zachowuje się jak typowy, pełen obaw rodzic, kiedy przytacza racjonalne argumenty za i przeciw (tych drugich zdecydowanie więcej) w sprawie posiadania domowego zwierzątka.

Powiastka może stanowić doskonały punkt wyjścia do dyskusji z dzieckiem. To próba zrozumienia ambiwalentnych uczuć wobec nowego lokatora domu, jakkolwiek by na to patrzeć – obcego, wyrwanego z dobrze znanego mu środowiska. Autor omawia kilka kwestii, m.in. posiadania zwierzęcia, któremu czasem lepiej zwrócić wolność, oraz zachowań dzieci. A także odpowiedzialności za to, co się oswoiło. I tu już rola starszych: mają wytłumaczyć pociechom, z jakimi obowiązkami wiąże się posiadanie żywego stworzenia w domu. Dzięki przykładowi Lusi i Piskacza rodzicom łatwiej przyjdzie uzasadnienie tezy: „Nie, tego zwierzątka nie możemy zabrać do domu”, a dzieci być może lepiej zrozumieją powody odmowy.

To publikacja dopieszczona w każdym calu. Szyta, w twardej oprawie, o sztywnych kartkach, utrzymana w nasyconych barwach. Stworzona specjalnie z myślą o młodszych czytelnikach. Zabawne całostronicowe ilustracje mówią o wiele więcej o przyjaźni niedźwiedzicy i chłopca, niż wynika z tekstu, który jest krótki i prosty. Duża czcionka ułatwia samodzielne poznawanie tekstu, może posłużyć do nauki czytania. Przyjemnie wziąć książkę Browna do ręki, żal odstawić na półkę.

Do napisania tej historii zainspirowało autora pewne wydarzenie z jego życia. O tym również dowiecie się z książki. A także o tym, że bywają koszmarne zwierzątka i równie koszmarne dzieci (vide Koszmarny Karolek). Zakończenie będzie zaskakujące i zwyczajnie zabawne. Aż chciałoby się poznać dalsze losy sympatycznej Lusi!

Magdalena Świtała

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy