Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kotek Mamrotek

Autorzy: , dodano Środa, 6 maja 2015 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (0-3 lata), Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Kotek Mamrotek"
Piotr Olszówka
ilustr. Kacper Dudek
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Kotek Mamrotek” znany jest czytelnikom „Świerszczyka”. Kacper Dudek, który odpowiada za graficzną stronę komiksu wraz z autorem tekstu, Piotrem Olszówką publikują historię o kociaku w formie stałej kolumny we wspomnianym piśmie dla dzieci. I muszą te historyjki naprawdę podobać się czytelnikom, skoro Nasza Księgarnia zdecydowała się wydać zbiór w postaci książki w twardej oprawie. Zresztą - trudno nie lubić pasiastego czworonoga o artystycznej duszy i skłonności do psot!

„Zima się skończyła, wiosna nadeszła… czyli zaczynam nowy koci rok!” – mówi we wstępie Mamrotek. Ale jaki to jest rok! Obfituje w wiele zaskakujących i śmiesznych zdarzeń. Przy czym nasz mruczek nie robi w ciągu tych dni niczego nadzwyczajnego: próbuje nie zmoczyć łapek podczas ulewy, obserwować ptaki z łodzi, zrobić psikusa psu, czy pomóc przyjacielowi pozbyć się pcheł. Jednak te z pozoru zwyczajne sytuacje – czasem - rozwijają się w zupełnie niespodziewany sposób. Wszystko dzięki niesztampowym pomysłom Mamrotka i trudnym do przewidzenia reakcjom otoczenia. Na przykład: co robi nasz bohater, gdy widzi spadające liście? Przymocowuje im spadochrony! A gdy pada deszcz? Podlewa chmury.

Poziome plansze komiksowe, złożone z co najwyżej sześciu kadrów, kwituje pojedynczy słowny komentarz. Czarno-białe grafiki prezentują kotka w przeróżnych sytuacjach: obserwujemy go w dzień i w nocy, pod drzewem, na rzece i w samolocie. Natomiast tekst prócz tego, że pozwala zrozumieć, co autor miał na myśli, rzuca też na przedstawioną historię nowe światło, zadziwiając czasem swoją interpretacją. Widzimy jak Mamrotek napełnia ogromny słój warzywami i owocami, jakby szykował przetwory na zimę, tymczasem nagle w naczyniu pojawia się słoń i czytamy: „Trzeba bardzo dużo jedzenia, żeby przechować słonia przez całą zimę”.

Ale komentarz bywa również pouczający – „Kot pod kim dołki kopie, ten sam w nie wpada” oraz śmieszny ze względu na zawarte w nim neologizmy i gry słowne - „Jak chmura kotu, tak kot chmurze”, „Zamontowałem sobie piesilnik”. Co tu dużo mówić – komiks o Mamrotku ma wiele warstw, szczególnie dla bujającego w wyobraźni dziecka, posługującego się pokrętną, sobie tylko znaną logiką.

Zarówno narracja graficzna, jak i słowna recenzowanego komiksu dostarcza rozrywki, estetycznych wrażeń i pobudza do kreatywnego myślenia. A jeśli dodać do tego, że "Mamrotek" ćwiczy spostrzegawczość, rozbudza wyobraźnię oraz uczy opowiadać, jak podpowiada wydawca, to wyłania nam się obraz książki godnej polecenia, wręcz idealnej dla latorośli w wieku przedszkolnym. Sprawdźcie!

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • 12 miesięcy