Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Koszmarny Karolek. Wielka forsa i wielkie żarcie

Autorzy: , dodano Czwartek, 27 listopada 2014 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Koszmarny Karolek. Wielka forsa i wielkie żarcie"
Francesca Simon
ilustr. Tony Ross
przeł. Maria Makuch, Matylda Biernacka
Wydawnictwo Znak Emotikon, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kto by pomyślał, że Koszmarny Karolek ma już 20 lat? „Wielka forsa i wielkie żarcie” – dwie książki w jednej obwolucie, wydane zostały właśnie z okazji tego okrągłego jubileuszu i znajdziemy tam cztery opowiadania oraz zbiór ciekawostek dotyczących jedzenia. Wszystko spaja osoba Karolka, ale również chipsy, czekolada i frytki.

Z Diablo Pablo, jak nazywają Wielkiego Pogromcę Dżungli w Hiszpanii, nie można się nudzić. Najpierw ucieczka z domu, potem spektakularna wygrana w wyścigach, dalej handel niewolnikami, a na koniec wielki przekręt pod choinką. Koszmarny Karolek znów rzuci się z pięściami na swego brata, Doskonałego Damianka, podłoży nogę Leniwej Ludce, uszczypnie Bola i da w kość nauczycielom oraz rodzicom. Jak zwykle wszystkie te niecne czyny ujdą mu na sucho, a z ewentualnych kar czy upomnień Karolek sobie zadrwi. Ale i tak zyska sobie przychylność czytelników, małych i dużych. Pierwszym spodoba się, że Karolek robi wszystko to, co dzieci same chciałyby robić, ale boją się gniewu dorosłych. Z kolei dorośli będą najpierw zaśmiewać się do łez z wyczynów chłopca, a potem odłożą książkę i z radością oraz ulgą przyjmą fakt, że ich własny podopieczny wcale nie jest taki najgorszy i zdecydowanie bliżej mu do Damianka.

Polecam książki Franceski Simon rodzicom, którzy cenią sobie w dzieciach spryt, niezależność, odwagę. Szczególnie posiadającym dwójkę dzieci, by podpatrzyli, jak mogą się kształtować relacje między rodzeństwem, jak ten grzeczny potrafi słodko manipulować, jak ten niegrzeczny daje się wpuścić w maliny. Odradzam zaś wychowawcom, oczekującym od niedorosłych bezwzględnego posłuszeństwa, pokory i grzeczności. Postać Karolka jest bardzo przerysowana, tak na marginesie rzadko mamy do czynienia z tak jednowymiarowym typem, raczej z interesującą mieszanką Damianka z Karolkiem, ale wiele się można dowiedzieć o dzieciach na podstawie jego zachowania. Karolek jest bardzo prawdziwy, jakkolwiek by nas to nie przerażało.

Jeśli chcecie wiedzieć, dlaczego Karolek uciekł z domu lub za ile sprzedał Wrednej Wandzi Damianka – przeczytajcie cykl opowiadań „Wielka forsa”. A jeśli dodatkowo interesuje was data powstania pierwszej restauracji typu fast food czy długość największej w historii kanapki, sięgnijcie do „Wielkiego żarcia”. Będziecie usatysfakcjonowani, odrobinę przerażeni, wielce rozbawieni.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook